Kouření lze považovat za užívání návykové látky, a proto se není čemu divit, když se při jeho vysazení objeví abstinenční příznaky, neboli odvykací stav.

 

Příčiny

Abstinenční příznaky se objeví brzy - do hodin až 1-2 dnů – poté, co chronický kuřák přestal kouřit a je hlavním problémem při odvykání kouření. Důvodem je stav závislosti na sloučenině nikotin, která je obsažena v cigaretovém kouři a působí na určité mozkové receptory.

 

Projevy

Nejtěžší projevy se obvykle objeví první týdny při odvykání kouření. Objevuje se velmi silná touha (odborně craving [krejving]) po cigaretě, nervozita, nespavost, podrážděnost, nesoustředěnost, nadměrné pocení, bušení srdce a bolesti hlavy. Součástí odvykacího stavu je i zvýšená chuť k jídlu a nelibě vnímaný nárůst na váze.

Situace je zhoršena i řekněme zvykovou závislostí, kdy si je člověk v určitých situacích je prostě zvyklý tu cigaretu dát (např. u kávy, při čtení novin). To je však spíše sociální typ závislosti než klasické závislosti na určité chemické látce.

 

Diagnostika

Diagnóza je snadná – jde o přítomnost zmíněných příznaků u člověka, který nedávno skončil s kouřením.

 

Léčba

Terapie je zásadní, protože jinak velká většina lidí neodolá a cigaretu si dá, čímž do závislosti opět postupně spadne. Hlavní možností léčby při odvykání kouření jsou léky, které obsahují nikotin. Mohou být podávány v podobě tablet, žvýkaček nebo kožních náplastí, z nichž se nikotin uvolňuje. Po několika týdnech až měsících se dávky podávaného nikotinu ponižují.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.verywellmind.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů