ACE-Inhibitory (neboli zkráceně ACE-I) se řadí k mým nejoblíbenějším lékům. Jsou relativně často předepisované a jejich význam v současné medicíně je velký. Jaký mají tyto látky efekt, a proč jsou mezi lékaři tak oblíbené, si povíme níže.

 

Účinky a využití: ACE-Inhibitory umí snižovat krevní tlak a řadí se proto k základním lékům proti vysokému tlaku. Mají velmi pozitivní vliv na srdeční svalovinu a chrání ji před abnormální přestavbou (proto se mohou využít u léčby chronického srdečního selhávání). Podobný ochranný vliv mají i na tkáň ledvin, a proto jsou s úspěchem používány jako prevence onemocnění ledvin u diabetiků.

 

Účinné látky:  Účinných látek ACE-Inhibitorů je celá řada a poznáme je docela dobře podle jejich koncovek – končívají na koncovku –pril:

Ramipril - např. léky Acesial, Ramipril, Piramil, Ramil, Tritace apod.

Kaptopril - např. lék Tensiomin

Enalapril - např. léky Enap, Berlipril, Enalapril, Enapril apod.

Perindopril - např. léky Prestarium, Perindopril, Apo-Perindo, Perinalon, Prenessa a další

Lisinopril - např. léky Dapril, Diroton, Lisipril a jiné

Imidapril - např. lék Tanatril

Cilazapril - např. lék Inhibace

Pozn. pro mediky: ACE-Inhibitory umí zablokovat tzv. ACE (Angiotensin Converting Enzyme) a tím v našem organismu brání vzniku účinné sloučeniny známé jako angiotenzin II, která umí zvyšovat krevní tlak. Základní efekt těchto léků je pak důsledkem poklesu angiotenzinu II.

 

Nevýhody: Léky ze skupiny ACE-Inhibitorů mohou způsobit zvýšení koncentrace draslíku v plazmě. Může tak vzniknout potenciálně nebezpečná hyperkalémie. Proto neškodí člověku s nově nasazenými ACE-Inhibitory po čase zkontrolovat hladinu draslíku v krvi. Spíše než hladina draslíku však může pacienty trápit nepříjemný suchý kašel. (Předpokládá se, že jde o důsledek hromadění sloučeniny bradykinin v organizmu.) Kašel se pak stává poměrně častou příčinou nutnosti vysazení ACE-Inhibitorů a jejich nahrazení jinými léky. Je to škoda, ale nedá se nic dělat. V neposlední řadě bych dodal, že vysoké dávky ACE-Inhibitorů udělají člověku příliš nízký tlak se všemi nežádoucími efekty – únava, motání hlavy, kolapsové stavy, apod. Není se čemu divit, to mohou udělat jakékoliv léky snižující krevní tlak.

Pozn pro mediky: ACE-Inhibitory by se neměly použít u pacientů se zúženou ledvinnou tepnou (pak by zhoršily průtok krve ledvinou a ohrozily by její funkci) a v žádném případě se nesmí použít jako antihypertenzivum u těhotných žen (mohou nevratně poškodit plod).

 

Závěr: ACE-Inhibitory patří v dnešní době k základním lékům terapie vysokého tlaku a mnoha dalších s ním spojených chorob. Jsme-li v jejich předepisování a dávkování opatrní, nemohou nás prakticky nikdy zklamat.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů