Acecor [Acekor] je lék, který se řadí do skupiny beta-blokátorů. Tyto léky patří mezi základní léky na vysoký tlak, na onemocnění srdce a poruchy srdečního rytmu. Účinnou složkou preparátu je sloučenina acebutolol.
Princip: Acebutolol v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Acebutolol patří mezi tzv. kardioselektivní beta-blokátory, které účinkují přednostně na receptory v srdečním svalu a tím se snižují nežádoucí účinky na jiné orgány.
Využití: Acecor můžeme podávat při zvýšeném krevním tlaku a v malých dávkách u nemocí srdce (ischemická choroba srdeční, kardiomyopatie, stavy po infarktech). Dříve byly beta-blokátory u selhání srdce zakázány, nyní se naopak považují v malých dávkách za nepostradatelné. Snižují totiž v srdci spotřebu kyslíku, zpomalují srdeční rytmus a brání vzniku poruch rytmu.
Acecor lze podávat i u bušení srdce a zjištěných poruch rytmu, při kterých bije srdce příliš rychle (například rychlá fibrilace síní, rychlý puls u zvýšené funkce štítné žlázy a mnohé další) – lék buď nastolí normální rytmus nebo alespoň poruchu rytmu zpomalí.
Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře a na důvodu, proč je lék užíván. Acecor se většinou podává 1-2x denně v jednotlivé dávce 400 miligramů. Zejména u srdečního selhávání je vhodné začít podávání menší dávkou a tu postupně navyšovat.
Nevýhody: Acecor může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami, jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida, poruchy erekce a různé trávicí obtíže.