Před čtením níže uvedeného textu prosím přečíst si obecné upozornění na této stránce.
1. Režimová opatření – Klid na lůžku, chlazení pravého hypogastria studenými obklady, zpočátku nic per os
2. Parenterální hydratace – Je nutné podat dostatek tekutin k udržení volumu a hrazení ztrát při horečce, obvykle 2-3 litry tekutin denně, po zlepšení stavu je možná i per os hydratace.
3. Antibiotika - většinou se podávají ATB ze skupiny flourchinolonů, zejména ciprofloxacin (např. Ciplox 500mg tbl 1-0-1 nebo Ciphin 200mg i.v. á 12 hod), metronidazol (Entizol 250mg tbl 2-0-2 nebo Metronidazol 500mg i.v. á 8 hod)
4. Analgetika – Při výrazných bolestech nedostatečně reagujících na spasmolytika lze užít Pethidin (např. Dolsin 50mg s.c. 3x denně)
5. Spasmolytika – Obvykle se používá Butylscopolamin (např. Buscopan 20mg i.v. 2-3x denně), má analgetický efekt
6. Antipyretika – Vhodný je tabletový či injekční Paracetamol (např. Paralen 400mg tbl 3x denně, nebo Perfalgan 1000mg i.v. / 30min 2-3x denně)
7. Konzultace s chirurgem – Stav je vhodné konzultovat s chirurgem, který na základě obrazu na UZ břicha, klinického stavu a základních náběrů (zejm. CRP) rozhodne o vhodnosti chirurgického řešení. Je-li doporučen konzervativní postup s pokračováním hospitalizace na interním oddělení, je nutné při jakémkoliv zhoršení stavu konzultaci s chirurgem opakovat.
Operační zákrok se obvykle provádí časně nebo až s odstupem po konzervativním zvládnutí stavu.