Alergie na bílkovinu kravského mléka je poměrně častým typem alergie a patří mezi nejběžnější potravinové alergie. Obvykle se s ní setkáváme již v dětském věku u kojenců živených náhradní výživou založenou na kravském mléce.

 

Příčiny: Choroba vzniká jako klasická alergie. U jedince s určitým genetickým předpokladem dojde po kontaktu s kravským mlékem ke vzniku přecitlivělosti na některou z jeho složek, nejčastěji jde o bílkovinu kasein. Při dalším kontaktu se spustí imunopatologická alergická reakce, která vede ke vzniku příznaků. Jakmile jednou taková reakce na kravské mléko vznikne, může se zkříženou reakcí objevit i při požití mléka jiných živočichů včetně lidského mateřského mléka.

Pozn: Alergie na bílkovinu kravského mléka je často mylně zaměňována za laktózovou intoleranci. To je zcela jiná porucha, která sice také vede k nesnášenlivosti mléka, ale její příčinou je s alergií nesouvisející porucha enzymu zodpovědného za zpracování mléčného cukru laktózy.

 

Projevy: Alergie na bílkovinu kravského mléka se objevuje po požití mléka a většinou jde o příznaky podráždění trávicí trubice. Objevují se průjmy, křeče a bolesti břicha a pocit nadýmání. V řadě případů vzniká alergická rýma, nebo zarudlá kožní vyrážka, která může svědit. Vzácnější jsou těžší reakce, kdy se v rámci alergie objeví příznaky astmatického záchvatu nebo dokonce anafylaktický šok.

 

Diagnostika: Diagnóza je pravděpodobná při vzniku klinických příznaků po kontaktu s mlékem nebo mléčnými výrobky, které neprošly tepelnou úpravou. Potvrdit diagnózu lze ze vzorku krve, kde lze zjistit přítomnost charakteristických protilátek. Další možností je alergologické vyšetření s provedením standardních kožních testů.

 

Terapie: Při silnější akutní reakci je možné klasicky podat léky ze skupiny antihistaminik nebo kortikosteroidy. Z dlouhodobějšího hlediska je vhodné se vyhýbat mléku. Mléčné produkty mohou být tolerovány za předpokladu, že byly nějakým způsobem tepelně upraveny, protože v nich dochází k denaturaci bílkovin. Denaturované bílkoviny již alergickou reakci obvykle nespouštějí.


Zdroje
https://www.gikids.org
https://www.pharmaceutical-journal.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů