Alkoholové poškození jater je označení pro celou skupinu chorobných stavů, které vznikají negativním vlivem alkoholu na jaterní tkáň.

 

Příčiny a rizikové faktory: Příčinou je konzumace alkoholu, více ohroženi jsou zejména chroničtí alkoholici, ačkoliv k jistým formám poškození jater může dojít i při nárazovém nadměrném příjmu alkoholu u jinak příležitostně či výjimečně pijícího člověka. Mezi rizikové faktory se zcela jistě řadí denní přísun alkoholu. K poškození jater alkoholem jsou náchylnější ženy a lidé, kteří již mají nějaké jiné s alkoholem nesouvisející onemocnění jater (např. hemochromatóza, virová žloutenka typu C, Wilsonova choroba, primární biliární cirhóza apod.), lidé s nedostatečnou výživou, nedostatkem vitaminů aj.

 

Formy postižení: Rozlišujeme tři základní formy chorob jater, které souvisí s alkoholem – alkoholovou steatózu, akutní alkoholickou hepatitidu a chronický zánět s přechodem do cirhózy.

1. Alkoholová steatóza – Česka můžeme přeložit jako ztučnění jater, které je vyvoláno alkoholem. Vzniká po nárazovém nadměrném užití alkoholu i u pravidelných pijáků. Většinou se nijak neprojevuje a zjistíme ho lehkým zvýšením jaterních testů a zvýšený obsah tuku v jaterní tkáni najdeme i na ultrazvuku. Při abstinenci se stav poměrně rychle upravuje. Je vhodné si uvědomit, že alkohol není jediným důvodem ztučnění jater, více najdete v příslušném textu.

2. Akutní alkoholová hepatitida – V tomto případě jde o zánět jaterní tkáně, který nevzniká na základě infekce, ale kvůli poškození jater alkoholem. Zatímco ztučnění jater bychom nalezli prakticky po každém větším alkoholovém excesu, alkoholová hepatitida vzniká vzácněji. Je různě závažná, někdy se projevuje „jen“ bolestmi v pravém podžebří a zvětšením jater, jindy může mít příznaky akutního jaterního selhání. Více si přečtěte v textu o alkoholové hepatitidě.

3. Alkoholová cirhóza – Jde-li o alkohol, pak cirhóza jater vzniká při jeho dlouhodobém nadměrném užívání, tj. u alkoholiků. Můžeme ji popsat jako chronický zánět jater následovaný chaotickou a neorganizovanou nevratnou přestavbou jaterní tkáně, která narušuje jejich funkci. Cirhóza zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater a má mnoho dalších komplikací, které jsem popsal v článku věnovanému cirhóze jater, na který vás odkazuji.

 

Diagnostika: Velmi důležitý je rozhovor s pacientem, kdy musíme zjistit, kolik pije alkoholu denně a zda byl v nedávné době nějaký alkoholový exces. Z krevních náběrů nás nejvíce zajímají jaterní testy, je však vhodné zhodnotit i jiné parametry (hladiny minerálů, ledvinné parametry apod.). Fyzikálně vyšetřujeme břicho na případnou bolestivost, někdy můžeme nahmátnout zvětšená játra. Ze zobrazovacích metod má velký význam ultrazvuk, kterým zhodnotíme stav jaterní tkáně a můžeme diagnostikovat jak ztučnění jater, tak různé změny typické pro cirhózu. Další vyšetřování se řídí stavem pacienta a nálezy výše zmíněných vyšetření.

 

Léčba: Základem léčby je zákaz pití alkoholu, případně zahajujeme léčbu zhoršené funkce jater u cirhózy, či léčení akutního selhání jater (viz příslušné texty).

 

Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů