Almiral je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu Almiral je sloučenina diclofenac [diklofenak].
Princip: Diclofenac pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest (a lehce snižuje horečku).
Využití: Almiral využíváme zejména k léčbě bolesti. Patří sem především bolesti ortopedické (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, akutní záchvaty dny, stavy po úrazech apod.). Lék lze nicméně využít i u jiných bolestí (bolestí hlavy, migrény, bolestivá menstruace, bolesti zubů) a k zesílení efektu je možné jej s jistou opatrností kombinovat s jinými léky na bolest.
Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Almiral v tabletové formě se obvykle podává v dávce jedné tablety při obtížích, maximálně se doporučují 2-3 tablety denně dle síly konkrétního preparátu. Za normálních okolností by Almiral neměl být užíván pravidelně ve velkých dávkách, jinak hrozí nežádoucí účinky. Kromě tabletové formy existuje lék i ve formě injekcí (k nitrožilnímu nebo nitrosvalovému podání) a gelu k místní aplikaci.
Nevýhody: Protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce.