Amébové infekce jsou celkově méně známá infekční onemocnění. Mohou být nebezpečné a je vhodné mít o nich alespoň základní informace.
Příčiny: Amébové infekce jsou vyvolány amébami, což jsou okem neviditelné mikroorganizmy, které patří mezi prvoky. Améby se vyskytují zejména v tropických oblastech a napadají lidský trávicí systém. Infekční přenos je tzv. fekálně-orální cestou, což znamená, že se améby dostanou do stolice postiženého a stolicí se šíří do okolí. Pokud jsou nízké hygienické standardy, pak může infikovaná stolice kontaminovat pitnou vodu nebo potraviny a tak nakazit další lidi.
Projevy: Typické je střevní postižení. Améby jsou značně agresivní a poškozují sliznici střeva, u některých lidí způsobí dokonce vznik slizničních vředů. Mezi klinické projevy patří průjmy, objevení se krve a hlenu ve stolici, bolesti břicha a zvýšená teplota. Závažnými komplikacemi je toxické megakolon, zánětlivé zúžení střeva a protržení střeva. Kromě postižení střeva se mohou améby dostat i do jiných tkání a orgánů, popisován je například amébový zánět jater, amébová perikarditida a amébový zánět mozku. Améby mohou v různých tkáních způsobit vznik amébových abscesů (například v mozku a játrech).
Diagnostika: Na infekci je vhodné myslet u člověka, který má výše zmíněné projevy a nedávno byl v tropické zemi s nízkým hygienickým standardem, typicky v Africe. Důležité je mikrobiologické vyšetření stolice a případně sérologické vyšetření krve ke zjištění protilátek proti amébám. Abscesy mohou být zobrazeny pomocí ultrazvuku nebo CT vyšetření.
Léčba: Pokud je infekce potvrzena, podávají se speciální chemoterapeutika proti amébám. Běžná antibiotika jsou neúčinná. Podpůrná terapie má zabránit dehydrataci a případně tlumit bolesti břicha.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.msdmanuals.com