Antipyretika jsou léky na zvýšenou teplotu. Vzhledem k toho, že zvýšenou teplotu vnímáme nepříjemně, jsou antipyretika jedněmi z nejužívanějších léků vůbec a to není tak docela dobře. Antipyretik je celá řada, jejich společným efektem je snižování tělesné teploty.

 

Užívané léky: Většina antipyretik patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), která mají komplexní protizánětlivý, protibolestivý a antipyretický efekt. Z nich se vyčlenila sloučenina paracetamol, která sice nemá tak silné protizánětlivé a protibolestivé účinky jako nesteroidní protizánětlivé léky, zato však má posílený vliv na snížení vysoké teploty.

Léky jsou užívány v podobě tablet a dalších forem k podání ústy (prášek rozpustný ve vodě, sirupy apod.), některé však mají i možnost injekčního podání. Z obecných pravidel by se Aspirin a jemu podobné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou neměly v žádném případě podávat dětem pro riziko Reyova syndromu a léky obsahující paracetamol by se v žádném případě neměly kombinovat s alkoholem (riziko selhání jater).

Nejčastěji užívané účinné látky v ČR jsou:

Kyselina acetylsalicylová (NSPZL) – např. lék Aspirin

Ibuprofen (NSPZL) – např. léky Brufen, Ibalgin a Ibuprofen

Metamizol (NSPZL) – např. lék Novalgin

Paracetamol – např. lék Paracetamol, Paralen, Paramax a mnohé další

Po podání léků dochází poměrně rychle (obvykle půl hodiny až hodina) k poklesu tělesné teploty, vymizení zimnice a třesavky a k rozvoji pocení, které je vnímáno s úlevou.

 

Nevýhody: Kromě nežádoucích účinků jednotlivých léků (viz příslušné texty) je nutné si položit otázku, zda je jejich užití vždy správné. Zvýšená tělesná teplota do 38-39°C je v mnoha ohledech pozitivní věc, protože pomáhá organizmu bránit se proti bakteriím, kterým navíc vyšší teplota vyloženě ubližuje. Celková nevůle, únava a nepříjemný pocit, které horečku doprovází, jsou také v podstatě žádoucí, protože mají člověka přimět si odpočinout a vyležet se. Při poklesu teploty se člověk sice začne cítit lépe a je třeba i schopen plnit pracovní povinnosti, ale k účinné léčbě infekce toto chování moc nepřispěje.

Teploty nad 39°C by nicméně již aktivně srážené být měly, protože již nepřinášejí tolik pozitiv a mohou člověka i ohrozit.


Zdroje
https://www.sciencedirect.com
https://www.pharmacytimes.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů