Artróza je chronické a velmi časté onemocnění kloubů, které souvisí s dlouhodobým poškozováním jejich chrupavky.
Příčiny: K artróze vede řada faktorů. Jedním z nich je věk. Čím déle dochází k poškozování kloubů, tím je proces pokročilejší. Dalším důvodem je nadměrná fyzická zátěž. Zatěžované klouby jako např. klouby kyčelní a kolenní bývají artrózou postiženy nejčastěji. Zejména u kloubů dolních končetin je za zátěž zodpovědná nadměrná váha a obezita. A jako vždy, i u artrózy existují jisté genetické předpoklady.
Prevence: Nenapadá mě moc možností, vhodné může být nezatěžování kloubů. Nesmíme také zapomenout, že zatěžování kloubů nezpůsobuje jen nadměrné sportování nebo těžká práce rukama. Devastující zátěž kyčelních a kolenních kloubů může představovat i obezita.
Průběh: Všechno začíná jednoduše. Kloubní chrupavka pokrývá kloubní plochy kostí a chrání je. U artrózy se vrstva této chrupavky začne ztenčovat, praskat a přestane chránit kosti. Při pohybech v kloubu tak začnou kosti třít o sebe. Jejich povrch se poškozuje, kousky z nich se mohou mechanicky a vpadnout do kloubní štěrbiny jako tzv. „myšky“. Drážděním také začnou z kosti vyrůstat výběžky a ty dále zhoršují stav kloubní štěrbiny.
Schéma základních projevů artrózy
Projevy: Postižené klouby bývají oteklé, ztuhlé a bolestivé. Pohyblivost v kloubu bývá snížena. Když se snažíme bolest a ztuhlost překonat pohybem, nepomáhá to a bolest kloubu se zhoršuje. Pacient si obvykle stěžuje na bolesti kostí v okolí kloubů. Nejčastějšími stesky jsou bolesti kyčle a bolesti kolene. Dlouhodobě neléčená artróza může způsobit deformace kloubů.
Léčba: Zahrnuje 4 možnosti:
1. Pacient se spolupodílí na léčbě. Zhubne, je-li to potřeba, přestane přetěžovat své klouby těžkou prací nebo sportem. S pohybem ovšem není potřeba končit. Existují totiž druhy sportu, které nevedou k přetěžování kloubů - např. plavání nebo jízda na kole.
2. Pacient dostane léky. Dobře působí protizánětlivé léky typu aspirinu, paracetamolu apod. Jistým problémem může být, že tyto léky neléčí příčinu, ale „jen“ tlumí bolest. Může to vést k tomu, že člověk bez varovné bolesti si bude kloub přetěžovat dál a ještě víc. U dlouhodobého užívání těchto protizánětlivých léků hrozí také vznik žaludečních vředů.
3. Pacient musí podstoupit operaci na ortopedii (totální endoprotéza) a dostává umělý kloub. Toto je v podstatě konečné řešení problému, pokud pomineme omezenou životnost umělých kloubů. Taky se nesmí zapomenout na to, že ortopedická operace s sebou stejně jako jakákoliv jiná operace nese mnoho rizik.
4. Není-li situace řešitelná jakoukoliv výše zmíněnou léčbou, zbývá ještě tzv. artrodéza neboli operační znehybnění kloubu. Více o tomto zákroku najdete v příslušném textu.