Kostrbatý a složitý název atrioventrikulární nodální reentry tachykardie (AVNRT) je označení pro relativně častou poruchu rytmu (arytmii), která může být u mladého člověka důvodem opakovaného bušení srdce.
Příčiny: Přesná příčina vzniku této poruchy rytmu není jasná, i když se předpokládá zvýšená konzumace kofeinu, stres a zvýšená funkce štítné žlázy. Porucha vzniká v části převodního systému srdečního známé jako AV uzel, což je část srdce, kde mohou elektrické vzruchy ze síní přecházet na komory. Všude jinde jsou síně a komory elektricky izolované. Při AVNRT se šířící se vzruch v AV uzlu zacyklí, rychle krouží dokola a vystřeluje s velkou frekvencí do komor, čímž způsobuje jejich rychlé stahy.
Projevy: Rychlé stahy srdečních komor jsou obvykle vnímány jako nepříjemné bušení srdce, které může být doprovázené pocity dušnosti nebo epizodami bezvědomí. U atrioventrikulární nodální reentry tachykardie jde typicky o záchvaty, které samy přecházejí do normálního rytmu, nebo degenerují v jinou poruchu rytmu (např. fibrilaci síní). Pokud by AVNRT trvala delší dobu, může zhoršit srdeční funkci a způsobit příznaky srdečního selhání.
Diagnostika: Základem diagnostiky je EKG*, na kterém najdeme sice pravidelnou, ale velmi rychlou srdeční akci s tepovou frekvencí kolem 150 za minutu. Pokud je porucha jen chvilková, je vyšší šance zachytit ji pomocí EKG holteru. Z celkového hlediska bychom měli provést i echokardiografické vyšetření srdce a vyšetření hladiny hormonů štítné žlázy v krvi, abychom vyloučili její zvýšenou funkci. Člověk po záchvatu AVNRT může mít provedeno elektrofyziologické vyšetření srdce, které může pomoci v potvrzení arytmie.
* Přesnější informace o podobě AVNRT na EKG najdete zde.
Léčba: V akutní fázi lze provést podráždění bloudivého nervu (tzv. vagové manévry), které mohou pomoci. Znamená to buď masáž nervové pleteně na krku, která je v blízkosti krční tepny (karotický sinus), nebo dřepnutí si a jakoby zatlačení na stolici. Pokud vagové manévry nezaberou, podávají se některá antiarytmika (adenosin, beta-blokátory), která mohou nastolit normální rytmus, a v případě nutnosti může být provedena elektrická kardioverze. Moderním způsobem terapie je tzv. katetrizační ablace srdce, která se nicméně provádí jen na vyšších kardiologických pracovištích.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://lifeinthefastlane.com