Autoimunitní hepatitida je nepříjemné onemocnění jater, jehož podstatou je chronický jaterní zánět. Ten v dlouhodobém horizontu poškozuje jaterní tkáň a způsobuje zhoršování jaterních funkcí.

 

Příčiny: Jedná se o klasickou autoimunitní poruchu. To znamená, že náš imunitní systém začne fungovat chybně a zahájí tvorbu protilátek zaměřených proti našim vlastním tkáním (tzv. autoprotilátky), v tomto případě proti jaterním buňkám. Proč k tomu dojde, není zcela jasné, ale podle všeho půjde o kombinaci určitých geneticky daných předpokladů a zevních faktorů (například prodělání nějaké běžné virózy). Nemoc vzniká u obou pohlaví, ale čtyřnásobně častější je u žen (to je pro autoimunitní nemoci typické).

 

Projevy: Autoprotilátky napadnou jaterní buňky, poškozují je a to vyvolá chronický jaterní zánět. Průběh nemoci je různý. Někdy má charakter zprvu akutního jaterního zánětu s výraznými příznaky (žloutenka, slabost, nechutenství, zvětšení jater, prudké zvýšení jaterních testů apod.), který může přejít do akutního selhání jater, nebo do chronického zánětu.

Jindy začne nemoc nenápadně a plíživě jako chronický zánět, který má minimální projevy. Ať tak nebo tak, dlouhodobý průběh autoimunitní hepatitidy postupně vede k těžkému poškození jater a vzniku cirhózy se všemi jejími komplikacemi (selhávání jater, portální hypertenze, jaterní encefalopatie, vzácněji i rakovina jater atd.).

 

Diagnostika: Důležitý je již rozhovor s pacientem a fyzikální vyšetření. Je podstatné zejména vědět, zda se v rodině nemocného vyskytují jakákoliv autoimunitní onemocnění, jaké léky pacient užívá a zda pije alkohol. Z laboratorních vyšetření nás nejvíce zajímají hodnoty jaterních testů a ze zobrazovacích metod by měl být proveden ultrazvuk břicha, který ukáže anatomické poměry v oblasti jater a žlučových cest. Máme-li podezření na autoimunitní hepatitidu, pak je důležité udělat krevní náběr na sérologické potvrzení autoprotilátek (tzv. ANA, ASMA, ANCA protilátky) a provést biopsii jater k získání vzorku tkáně na histologické vyšetření. Z novějších vyšetření je možné provedení elastografie jater ke zhodnocení stupně jejich poškození vlivem zánětu.

 

Léčba: Základem léčby jsou různé léky tlumící imunitu jako jsou kortikoidy a další preparáty. Léčba je dlouhodobá, nemoc nelze vyléčit, pouze potlačovat její příznaky. Dojde-li ke vzniku cirhózy a jejích komplikací, pak léčíme i je (viz. příslušné texty) a u těžkého jaterního postižení existuje možnost zvážení transplantace jater.

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů