Babesióza je méně známé infekční parazitární onemocnění, které se může projevovat celou řadou příznaků a je poměrně obtížné jej správně diagnostikovat. Už proto si o něm alespoň něco málo řekněme.
Příčiny: Příčinou infekce jsou prvoci ze skupiny babesií, kteří jsou přenášeni klíšťaty. V Evropě se onemocnění příliš nevyskytuje, ale jinak jsou popisovány případy prakticky na všech kontinentech – v Americe, Asii, Africe i Austrálii. Babesie se do lidského organizmu většinou dostanou po bodnutí infikovaného klíštěte, které je nejčastějším přenašečem babesiózy.
Projevy: V těle člověka žijí babesie v krevním řečišti v červených krvinkách, množí se v nich a způsobují jejich rozpad. Tento styl života parazita a epizody rozpadu červených krvinek jsou velmi podobné malárii. Z příznaků se mohou objevit horečky, zimnice, bolesti svalů, únava, zvětšení lymfatických uzlin, zvětšení sleziny, zvětšení jater, žloutenka, suchý kašel a postupný úbytek na váze. U podvyživených a jinak oslabených lidí může mít nemoc těžký průběh se záchvaty vysokých horeček a postupně se rozvíjejícím selháváním řady důležitých orgánů. V takovém případě může nemoc nakaženého i usmrtit.
Diagnostika: Na diagnózu lze pomýšlet v oblastech, kde se babesióza více vyskytuje, jinak je velmi těžké na tuto chorobu myslet. Parazité mohou být nalezeni při mikroskopickém vyšetření vzorku krve, možný je i sérologický průkaz přítomnosti protilátek proti zmíněným prvokům v krevním oběhu.
Léčba: Babesióza je léčitelná, použít lze celou řadu sloučenin včetně některých antibiotik a efekt mají i chininové preparáty.