Bandáž žaludku je zajímavý typ operace, který se s úspěchem využívá v léčbě obezity. Tento typ operací provádí jen některá pracoviště, já byl během studia medicíny na krátké stáži v pražském centru Iscare. Bandáž žaludku je elegantní a účinná metoda, která však má i některé nevýhody. Právě tyto nevýhody by potenciální zájemci měli znát a počítat s nimi.

 

Princip: Bandáž žaludku léčí obezitu tak, že člověku utlumí pocit hladu a sníží nutkání přijímat potravu. Princip spočívá v umístění kruhovité manžety kolem žaludku a jejím následném stažení. Žaludek se tak rozdělí na dvě dutiny, které jsou spojeny částí zúženou od manžety. Žaludek tedy vypadá jako přesýpací hodiny. Horní část těchto „hodin“, do níž ústí jícen, je menší než dolní a tato malá horní část se stává novým žaludkem. Pro svůj malý objem (několik desítek mililitrů) se rychle zaplní, a proto získá člověk již po spolknutí několika soust pocit sytosti.

Operace spojená s nasazením manžety se provádí laparoskopicky v celkové anestezii (uspání). Do břicha se při tom udělá několik malých otvorů, kterými se prostrčí kamera a pracovní nástroje. Operatér sleduje vnitřek dutiny břišní na monitoru.

Před vlastní operací pacienta zpravidla vyšetří internista, obezitolog a psycholog. ti by společně měli dojít k závěru, že operace je u dotyčného jedince potřebná, že je proveditelná, a že je pacient duševně schopen dodržovat dietní pravidla po provedení operace.

K principu bandáže žaludku bych měl dodat, že z modernější manžety jsou opatřeny hadičkou, která je zakončena malou komůrkou (podkožním portem). Tato komůrka se uloží těsně pod kůži břicha. Do komůrky se dá přes kůži vpíchnout injekční stříkačkou tekutina, která vteče hadičkou do manžety a tím zvýší její utažení. Tento postup se provádí pokud utažení není dostatečné a pokud nemocný cítí hlad. Pokud naopak nemocný hubne až moc, lze injekční stříkačkou tekutinu z komůrky odsát.

 

Význam: Bandáž žaludku se užívá u těžce obézních pacientů s Body Mass Indexem nad 35. Snížený příjem potravy má za následek rychlý a výrazný úbytek na váze – není výjimkou snížení hmotnosti o 40 kg a více. Spolu s tím se prudce snižují rizika komplikací obezity.

 

Problémy: Bandáž žaludku s sebou nese některé problémy a omezení, o kterých by pacient měl předem vědět.

1. Člověk musí po operaci dodržovat dietní a pohybová opatření. Zejména dieta je důležitá. Objem jídla, který člověk smí sníst se počítá na neuvěřitelné decilitry denně (!). Člověk sice nemá pocit hladu, ale někteří lidé jsou zvyklí se cpát jen tak bezdůvodně i bez hladu. Jim hrozí, že manžetu rozvolní, nebo že jim zmenšený žaludek pod náporem stravy jednoduše praskne.

2. Existují triky, jak bandáž obejít. Někteří lidé z bandáží například jí těžké omáčky, pijí kalorické mléčné nápoje, šlehačku apod. Kalorické tekutiny projdou relativně snadno i přes zúžený žaludek a efekt bandáže to dost snižuje.

3. Bandáž je doživotní věc. Sice není problém ji na žádost pacienta sundat, ale v takovém případě se projeví opačný efekt, než při jejím provedení – objem žaludku se náhle zvětší, člověk dostane obrovský hlad a v krátké době nabere zpět vše, co na váze ztratil.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů