Bantiho syndrom je označení pro stav, kdy se z ne zcela jasné příčiny dlouhodobě hromadí žilní krev ve slezině a v portální žíle - jedná se tedy o tzv. portální hypertenzi. Ačkoliv je portální hypertenze obvykle způsobena cirhózou jater, u Bantiho syndromu cirhózu neprokazujeme. Odborně se proto pro Bantiho syndrom užívá i termín necirhotická portální hypertenze.

 

Příčiny: Příčiny nejsou zcela jasné. Dochází k narušení odtoku žilní krve ze sleziny, někdy je zhoršený i průtok krve portální žilou. Může se jednat o vrozené vady těchto žil, nebo uzávěr žil velkou krevní sraženinou, nebo je příčina jiná? Není to zcela jasné.

 

Projevy: V portální žíle, v žíle odvádějící krev ze sleziny a ve slezině samotné se hromadí krev. Slezina je překrvená, zvětšená a více vychytává a skladuje krevní buňky a destičky (tzv. hypersplenismus). Hromadění krve v portální žíle může způsobit filtraci tekutiny do dutiny břišní (voda v břiše se nazývá ascites). Zvětšená slezina začne z krve vychytávat a eventuálně i odbourávat krevní buňky a to vede k jejich nedostatku v krvi - vzniká chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a nedostatek krevních destiček. Nedostatek krevních destiček pak může být spojen s krvácivými projevy.

Výrazné komplikace mohou způsobit jícnové varixy - horší průtok krve portální žilou vede ke zvýšení průtoku krve jinými cévami, které se mimo jiné nacházejí ve stěně jícnu. Tyto cévy nejsou na tak velký průtok krve stavěné a mohou prasknout. Důsledkem je masivní krvácení do trávicího traktu.

 

Prevence a léčba: Prevence syndromu není možná. Léčit syndrom jako takový je také nemožné, protože neznáme jeho příčinu. Léčí se proto jen projevy nemoci - jsou-li přítomny jícnové varixy, ošetřují se endoskopickým přístrojem. Příliš zvětšená slezina může být důvodem pro její chirurgické odstranění - to vede ke zlepšení krevního obrazu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů