Bíle povleklý jazyk je poměrně častým příznakem a neznamená nic neobvyklého. Přesto může být i projevem některých závažnějších stavů, které si zde zmíníme. Obecně řečeno se může povlak na jazyku tvořit u každého z nás, jde v podstatě o zcela normální proces hromadění odumřelých buněk sliznic.
Příčiny:
1. Nedostatečná ústní hygiena – Horší ústní hygiena s nedostatečným čistěním zubů může být kromě zápachu z úst spojena i s bíle povleklým jazykem.
2. Dehydratace – Nedostatečný přísun tekutin způsobuje vysychání sliznic včetně sliznic dutiny ústní a jazyka. Tím se zhorší čistící schopnosti a vzniká povlak na jazyku.
3. Kouření – Cigaretový kouř obsahuje řadu škodlivin. Jeho působením dochází jak k přímému poškozování povrchu jazyka, tak k vysušování sliznice dutiny ústní.
4. Kvasinková infekce dutiny ústní – V tomto případě se vytváří bělavé povláčky (tzv. soor), které pokrývají povrch sliznice dutiny ústní včetně jazyka. Nejčastější plísní, která toto způsobuje je tzv. Candida albicans. Povláčky se dají setřít, spodina pod nimi může být rudá a podrážděná. Léčit tyto plísňové infekce sice umíme, jejich časté opakování může nicméně znamenat narušenou imunitu (obvykle u cukrovky).
5. Streptokokové infekce – Tyto infekce v dutině ústní jsou často spojeny s bolestmi v krku a mimo jiné i s bíle povleklým jazykem. Typickým zástupcem je klasická angína.
6. Leukoplakie – Leukoplakie znamená bílé zabarvení sliznice, které může znamenat přednádorový stav (odborně prekancerózu). Jde vlastně o to, že sliznice se určitými škodlivými vlivy začne měnit a tyto změny se projeví bílou barvou. Bělavý „povlak“ se v tomto případě nedá setřít. Příčinou vzniku leukoplakie může být kouření či pití tvrdého alkoholu. Některé formy jsou spojené s virovými infekcemi, leukoplakie na okrajích jazyka (tzv. vlasatá leukoplakie) může být známkou HIV infekce.
7. Mapovitý jazyk - Mapovitý jazyk (lingua geographica) je poměrně častý stav, kde se na jazyku střídají místa s bělavým povlakem se zarudlými ohraničenými ložisky. Někdy může být vznik mapovitého jazyka spojen s autoimunitními nemocemi, ale v řadě případů se jeho původ nezjistí. Dobrou zprávou je, že jde o stav neškodný.
Diagnostika: Kromě anamnézy (čistění zubů, zachovávání ústní hygieny, kouření, pití alkoholických nápojů, známé poruchy imunity) a základního vyšetření lze odebrat stěry z dutiny ústní na mikrobiologické vyšetření, které může najít kvasinky. Při podezření na leukoplakii lze z bílého ložiska získat drobný vzorek na histologické vyšetření, které může prokázat, či vyloučit výskyt přednádorových změn.
Zdroj
https://www.mayoclinic.org
https://www.medicalnewstoday.com