Bolest při odchodu stolice je relativně častým problémem, řada lidí ovšem ze studu či ze zbytečných obav s touto obtíží lékaře ani nenavštíví. A je to škoda, neboť většinou se jedná o nezávažné příčiny, které jsou navíc docela dobře léčitelné. To samozřejmě platí i o vážnějších příčinách bolesti při stolici, jsou-li ovšem včas diagnostikovány.

 

Příčiny:

1. Hemoroidy – Jedná se zřejmě nejčastější příčinu obtíží. Vyhřezávající žilní pleteně se mohou poranit procházející stolicí, obtíže se zhoršují při zácpě. Bývá nalézána čerstvá červená krev ve stolici a krev na toaletním papíře. Více najdete v textu věnované hemoroidům.

 

2. Řitní trhlina – Natržení sliznice konečníku bývá velice bolestivé a z odchodu stolice se mohou stát pravá muka. Naštěstí je tento stav chirurgicky relativně lehce řešitelný, ačkoliv se zákrok pro očekávanou výraznou bolestivost klasicky provádí při uspání pacienta.

 

3. Zácpa – Úporná zácpa s tuhou stolicí sama o sobě poškozuje sliznici konečníku a to bolí. Zácpa úzce souvisí s obtížemi při hemoroidech a s řitní trhlinou.

 

4. Rakovina konečníku – Nádorové onemocnění vycházející ze sliznice konce tlustého střeva bývá obvykle spojeno s bolestí při odchodu stolice a nálezem jasně červené krve ve stolici. Nádor je často hmatný prstem při vyšetření per rectum (viz diagnostika).

 

5. Neinfekční střevní zánětyKonečník může být postižen ulcerózní kolitidou a pak i některými formami Crohnovy nemoci, které typicky vedou k tvorbě rozsáhlých konečníkových píštělí. Píštěle se mohou infikovat bakteriemi a to celý problém zhoršuje.

 

6. Radiační proktitida – Ozáření stěny tlustého střeva a konečníku v rámci léčby nádorových onemocnění v pánvi obvykle vede k postižení střevní sliznice a řadě obtíží. Detaily najdete v příslušném textu.

 

7. Funkční obtíže – Podobně jako ostatní příznaky nemocí trávicího traktu, tak i bolest při stolici mohou způsobit tzv. funkční obtíže, tj. příznaky, u nichž není nalezeno žádné organické vyvolávající onemocnění, a které v případě střevních poruch shrnujeme pod pojem dráždivého tračníku. Než je tato diagnóza vyslovena, měla by být vyloučena ostatní možná onemocnění, aby nedošlo k podcenění potenciálně závažného stavu. 

 

Diagnostika: Důležitý je rozhovor s pacientem. Podstatné jsou informace o četnosti stolice, délce trvání obtíží, o příměsi krve ve stolici a zácpě, či průjmu. Pohledem na okolí konečníku lze zjistit přítomnost řitní trhliny, zánětlivé změny a případné píštěle. Význam má vyšetření konečníku prstem, kdy můžeme najít krev na rukavici, vyklenující se hemoroidy, či ložisko nádoru. Dále se provádí rektoskopie k prohlédnutí sliznice konečníku a ještě lépe kolonoskopie, kdy se hadicovým přístrojem s kamerou prohlédne nejen konečník, ale i celý zbytek tlustého střeva. Další směřování vyšetření se vede dle výsledků výše uvedených metod.

 

Zdroj
https://www.belmarrahealth.com
https://www.emedicinehealth.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů