Bolest v oblasti ramene je velmi častým problémem. Většinou jde o důsledek přetížení místních svalů a vazů, případně o onemocnění ramenního kloubu. Podceňovat však nesmíme ani stavy, kdy bolest do ramene jen vystřeluje a nijak s ním nesouvisí, například u infarktu myokardu.
Příčiny:
1. Postižení svalů a vazů – Asi nejčastější příčinou bolestí ramene je přetížení svalového a vazového aparátu ramene, kterému odborně říkáme „rotátorová manžeta“. Důsledkem mohou být záněty šlach, nebo jejich přetržení. Bolest může být vyvolána i záněty tíhových váčků (tzv. bursitidy). Tíhové váčky se nachází v blízkosti kloubů a úponů šlach a mají snižovat jejich přetěžování a třecí síly.
2. Onemocnění ramenního kloubu – Ramenní kloub je nejčastěji postižen artrózou, což je degenerativní onemocnění kloubu. Riziko je vyšší u lidí pokročilého věku, kteří celý život manuálně pracovali. Méně často může jít o některá revmatická onemocnění (polymyalgia rheumatica, revmatoidní artritida) a zřejmě nejvzácněji o hnisavý zánět ramenního kloubu. Při úrazech se může bolest objevit při vykloubení ramene.
3. Onemocnění kostí – Rameno může bolet po úrazech s naražením kosti pažní a lopatky nebo s jejich zlomeninami. Ostatní možné nemoci, jako je například infekce pažní kosti (osteomyelitida) nebo rakovina kosti, jsou v porovnání s příčinami zmíněnými v předchozích bodech spíše raritní.
4. Jiné příčiny – Do ramene může vystřelovat bolest při ischemické chorobě srdeční (angina pectoris, infarkt myokardu). Obvykle je postiženo levé rameno (a zbytek horní končetiny) a souběžně bývá přítomná i bolest na hrudi, nemusí to však být vždy pravidlem. Další možností jsou bolesti krční páteře, které s oblibou vystřelují do ramen a horních končetin.
Diagnostika: Člověk s bolestmi ramene je obvykle vyšetřen ortopedem. Kromě důkladné anamnézy (fyzická námaha, doba začátku obtíží, charakter bolesti, přítomnost jiných potíží atd.) je velmi důležité fyzikální vyšetření (pohmat, zhodnocení pasivní a aktivní hybnosti apod.). Ze zobrazovacích metod má velký význam rentgen ramene, v případě podezření na nemoci krční páteře i doplnění rentgenu této oblasti. Jsou-li při silné bolesti ramene přítomny i bolesti na hrudi, je vhodné provést minimálně EKG k vyloučení akutního infarktu.