Bolest břicha v levém podžebří je poměrně častým problémem. V této oblasti se v dutině břišní nachází zejména slezina, a proto bolesti tomto místě často souvisí právě s onemocněními sleziny.
Příčiny:
1. Zvětšení sleziny - Za normálních okolností slezinu nevyhmatáme a necítíme ji. Zvětšená slezina ovšem tlačí na své okolí a to může vyvolat nepříjemné bolestivé pocity. Nejčastější příčinou je překrvení sleziny při běhu u netrénovaných osob, kdy právě tato bolest může donutit člověka k zastavení. O dalších příčinách zvětšení sleziny si přečtěte v příslušném textu.
2. Poranění sleziny - Slezina je dobře chráněná žebry, ale i tak může dojít k jejímu poranění při autonehodách a vážnějších úrazech. Slezina je bohatě prokrvená a kromě bolesti ohrožuje postiženého vykrvácením. Zákeřný je fakt, že krvácení může po určitou dobu nepozorovaně probíhat pod slezinné pouzdro a po jeho prasknutí dojde k masivnímu krvácení do břicha.
3. Infarkt sleziny - Infarkt sleziny vzniká v situaci, kdy slezina začne trpět nedostatkem kyslíku. Velmi častou příčinou je uzávěr slezinné tepny krevní sraženinou.
4. Další břišní příčiny - U břicha nelze zcela obecně "rozškatulkovat", kam se která bolest břišních orgánů bude promítat. Z toho důvodu musíme mít na mysli, že i bolest v levém podžebří může být způsobena ostatními příčinami uvedenými v textu o bolestech břicha. V oblasti levého podžebří se vyskytuje i část tlustého střeva a tak může bolest vyvolat například místní divertikulitida nebo rozsáhlý nádor tlustého střeva.
5. Mimobřišní příčiny - Bolest v levém podžebří může být přenesená z hrudníku a nelze ji vyloučit u zlomenin dolních levých žeber, u zápalu plic postihující dolní část levé plíce a u rozsáhlých nádorů plic téže lokalizace.
Diagnostika: Ke každé bolesti břicha je nutno přistupovat opatrně. Je nutné se pacienta vyptat na přesné místo, charakter a vyzařování bolesti a na přítomnost jakýchkoliv dalších příznaků. Dále musí být břicho důkladně vyšetřeno pohmatem, což může zkušenému lékaři pomoci rozhodnout o závažnosti stavu. Krevní náběry mohou ukázat známky infekce a zánětu slinivky břišní. Ze zobrazovacích metod se využívá rentgen břicha a ultrazvuk. V případě nejasného nálezu může být indikováno CT vyšetření. Pokud podezření vede směrem k onemocnění trávicí trubice, doporučuje se provedení gastroskopie a případně kolonoskopie. Vzhledem k možnému přenesení bolesti z hrudníku je vhodné v rámci vyšetření provést i EKG a rentgen plic.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com