V oblasti nadbřišku (epigastriu) se v dutině břišní nachází žaludek, pod ním pak v hloubce slinivka břišní, příčně touto oblastí probíhá část tlustého střeva. Z toho důvodu vychází bolesti v této oblasti nejčastěji z těchto orgánů. Výskyt přenesené bolesti z hrudníku je také možný.
Příčiny:
1. Infekce trávicího traktu – Infekční záněty žaludku i střev bývají většinou provázeny bolestmi břicha. V nadbřišku je bolest situována zejména při zánětlivém postižení žaludku. Běžné infekce se lidově označují jako střevní chřipka, bývají způsobné spíše viry (rotaviry, noroviry) a nemají dlouhého trvání, méně časté jsou infekce bakteriemi, jako je salmonela, campylobacter, klostridium apod. Kromě bolestí břicha, které bývají křečovité, se objevuje zvracení a-nebo průjmy. Při podezření na vážnější stav než je běžná střevní chřipka odebíráme vzorek stolice na kultivační vyšetření, abychom našli původce infekce. Léčbou je obvykle hydratace, v indikovaných případech je možné podat antibiotika.
2. Žaludeční vředy – Obvykle je provází chronické bolesti. Bolesti bývají závislé na jídle, přičemž vředy nacházející se přímo v žaludku začnou bolet spíše po jídle (při uvolnění většího množství žaludeční kyseliny), zatímco vředy dvanáctníku bolí spíše nalačno a s potravou přichází úleva. Prudká bolest v nadbřišku vzniká při prasknutí vředu, což je následováno stahem břišních svalů a výrazným ztuhnutím břišní stěny. Jak vzniklým otvorem v žaludeční stěně vytéká žaludeční obsah do dutiny břišní, může se bolest začít posouvat dolů do okolí pupku a do podbřišku. Prasklý žaludeční vřed je život ohrožující stav, který se primárně řeší neodkladným chirurgickým zákrokem.
3. Akutní zánět slinivky břišní – Jedná se o náhlou příhodu břišní, nejčastější příčinou je uzávěr žlučových cest a vývodu slinivky břišní žlučovým kamenem, nebo alkoholový exces. Bolest je prudká a z nadbřišku se pásovitě šíří do stran. Pacient musí být hospitalizován na interním či chirurgickém oddělení, monitorován a léčen. U lehčích případů je postup spíše konzervativní (infuze, léky proti bolesti, antibiotika), Závažnější komplikace, jako je bakteriální infekce odumřelých okrsků slinivky, je nutno řešit chirurgicky. Úmrtnost při vážných formách akutního zánětu slinivky je velmi vysoká.
4. Rakovina slinivky břišní - Pokročilé formy tohoto onemocnění jsou někdy spojeny s výraznou bolestivostí, což je způsobeno prorůstáním nádoru do místních nervových pletení. Bolest může být velmi krutá. Kromě toho nemocný strádá nechutenstvím a ubývá na váze. Řešením je obvykle podání silných léků proti bolesti.
5. Přenesená bolest z hrudníku - Patří se zejména infarkt myokardu. Infarkt spodní stěny srdečního svalu bývá zrádný v tom, že se může projevit přenesenou bolestí v nadbřišku. Z toho důvodu je vhodné u každého pacienta s náhle vzniklou bolestí v této lokalizaci mimo jiné i natočit EKG.
Pochopitelně se v nadbřišku mohou objevit méně často i bolesti jiné příčiny, pro celkový přehled doporučuji rozsáhlejší text o bolestech břicha.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.gponline.com