Problematika bolestí v podbřišku je součástí velmi širokého tématu bolestí břicha. Nejde vůbec o jednoduchou věc a měli bychom k ní přistupovat s opatrností a respektem. Oblast podbřišku můžeme chápat různě, ale podle mého názoru je vhodné ji definovat jako dolní část břicha pod pupkem, kterou můžeme rozlišit na pravou, levou a střední část. Toto rozdělení má svůj význam, protože některé typy bolestí podbřišku se typicky objevují v jedné z těchto oblastí.
Příčiny: Možných příčin je celá řada, výčet by byl zcela vyčerpávající, proto je rozdělím spíše podle jednotlivých orgánových skupin.
1. Močové cesty - Bolest ve středním podbřišku je zcela typická pro infekci močových cest, při které je postižen močový měchýř (tzv. cystitida). Stav bývá spojen s teplotami a velmi často s pálením při močení. K bolestem ve středním podbřišku dochází i při poruchách odtoku moči, kdy se moč hromadí v močovém měchýři (časté je to zejména u starších a více nemocných mužů se zvětšenou prostatou). Další možností jsou bolestivé močové kameny. Vzniklá ledvinová kolika se sice primárně objevuje v oblasti beder, ale bolest má tendenci se přesouvat do podbřišku a třísla na postižené straně.
2. Gynekologická onemocnění - U ženy musíme při bolestech v podbřišku vždy myslet na gynekologickou příčinu. Z možných příčin si uveďme například silnější menstruaci, záněty gynekologického traktu (záněty pochvy, záněty vejcovodů, záněty vaječníků, záněty dělohy, záněty děložního hrdla apod.), cysty vaječníku, torzi vaječníku, endometriózu a děložní myomy. Zcela zvláště bych chtěl jmenovat závažnou problematiku mimoděložního těhotenství.
3. Trávicí trakt - Do pravého podbřišku se typicky přesouvá bolest při akutním zánětu apendixu, naopak v levém podbřišku se většinou vyskytuje bolest při divertikulitidě. Bolesti podbřišku mohou být přítomny i u infekčních zánětů střev a u některých forem Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy. Velmi silná bolest v podbřišku se objeví při uskřinutí kýly lokalizované do této oblasti. Bolesti a křeče v podbřišku se ovšem objevují i u řady klinicky nezávažných případů dráždivého tračníku a u prosté zácpy.
4. Kožní bolest - Podobně jako na jiných místech těla, i zde se může objevit silná bolest při výsevu pásového oparu. Oblast podbřišku není zcela typická, ale vyloučit ji nejde.
5. Přenesená bolest - Vnímání bolesti je individuální a bolest může být do podbřišku přenesená i z jiných oblastí břicha. O dalších možných příčinách si proto můžete přečíst v příslušném textu.
Diagnostika: U bolestí v podbřišku je velice důležitá anamnéza a fyzikální vyšetření břicha. Je nutno zjistit charakter, sílu a trvání bolesti a zjistit další doprovodné příznaky (potíže s močením, gynekologické obtíže, trávicí obtíže, horečka apod.). V rámci základního vyšetření je vhodné alespoň orientačně vyšetřit moč. Pokud se obtíže jeví akutněji a není jasná příčina, měl by být člověk obecně vyšetřen chirurgem, u žen je velmi doporučeníhodné gynekologické vyšetření. Ze zobrazovacích metod je na prvním místě rentgen břicha a ultrazvuk. Další případná diagnostika obvykle souvisí s výsledky zmíněných vyšetřovacích metod.
Zdroje
https://www.belmarrahealth.com
https://www.netdoctor.co.uk