Bolest v třísle je poměrně častý problém a většinou jde o důsledek namáhání tamních svalů a vazů. Je nicméně dobré vědět, že do třísla může bolest vystřelovat i při různých onemocněních dutiny břišní.

 

Příčiny:

1. Svalová bolest – Bolest v třísle může doprovázet náhlé přetížení svalů a vazů dolní končetiny a pánve při sportu, či jiných fyzických aktivitách (včetně sexuálních). Vyšší riziko mají fyzicky netrénovaní jedinci při neúměrně silné zátěži.

 

2. Tříselná kýla – Tříselná kýla se obvykle projevuje jako viditelná a hmatná boule pod kůží v oblasti třísla. Kýla může obsahovat střevní kličky a při jejich uskřinutí (zaškrcení) v kýlním otvoru se objevuje prudká bolest, která může být následována nebezpečnými příznaky střevní neprůchodnosti. Taková situace patří mezi neodkladné stavy v chirurgii.

 

3. Ledvinová kolikaMočový kámen zaseklý v močovodu vyvolává kolikovitou bolest břicha, která se typicky šíří do třísla.

 

4. Onemocnění kyčelního kloubu – Kyčelní kloub je v anatomické blízkosti třísla a jeho bolestivá onemocnění se projevují mimo jiné bolestí třísla. Asi nejčastějším problémem tohoto typu je artróza.

 

5. Zvětšené mízní uzlinyZvětšení uzlin v třísle může být doprovázeno jejich bolestivostí, obvykle jde o důsledek infekčních nemocí (např. růže nebo flegmóna na příslušné dolní končetině).

 

6. Záněty mužské pohlavní soustavy – Do třísla se velmi často promítá bolest při zánětech pohlavních orgánů v šourku, jako je zánět varlete nebo zánět nadvarlete. Kromě bolesti trpí muž zvýšenou teplotou, nevolností a někdy i zvracením.

 

7. Torze (uskřinutí) varlete – Tento stav znamená situaci, kdy se varle otočí kolem své osy a zaškrtí se tak jeho cévní zásobení. Prudká až šokující bolest vzniká náhle a vystřeluje do třísla. Uskřinutí varlete je akutní stav v urologii a bez včasného lékařského zásahu může tkáň varlete odumřít.

 

Diagnostika: Při bolestech třísla je člověk velmi často vyšetřen chirurgem. Anamnéza a fyzikální vyšetření je velmi důležité. Když se vyloučí banální namožení svalů, je nutné pátrat po ostatních příčinách. Z vyšetřovacích metod je možné použít rentgen břicha, rentgen kyčle, ultrazvuk třísla a břicha. Pokud jsou v třísle přítomny zvětšené uzliny nejasné příčiny, pak může být nutné odstranění jedné z uzlin a její histologické vyšetření. Při podezření na nemoci vylučovací a mužské pohlavní soustavy by pacienta měl vyšetřit urolog.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.health24.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů