Bolest varlat je příznak, který by rozhodně neměl být opomíjen, ačkoliv velmi často se jedná o relativně nezávažné stavy. Je nutné si uvědomit i fakt, že ne všechny bolesti situované do varlat nemohou ve skutečnosti vycházet z jiné části těla.

 

Příčiny:

1. Přímé mechanické poškození – Úder do oblasti varlat je doprovázen prudkou nepříjemnou bolestí, která bývá obvykle doprovázena silnými vegetativními příznaky zahrnujícími nevolnost a zvracení.

 

2. Sexuální aktivita – Častá frekvence pohlavních styků může být mimo jiné provázena i nepříjemnými vjemy v oblasti varlat. Bolest není nijak intenzivní a náhle vzniklá, spíše se postupně objeví a při sexuální abstinenci poměrně rychle ustoupí.

 

3. Torze varlete – Česky by se tento nebezpečný stav dal označit jako uškrcení varlete. Varle je orgán, který je vyživován cévami probíhající k varleti ve svazku (funiculus spermaticus) z dutiny břišní. Pokud se varle v šourku nešťastně zrotuje, tento svazek se uškrtí, čímž se zastaví přítok krve a živiny do varlete. Stav se nejčastěji vyskytuje u chlapců do 18 let. Projevuje se náhle vzniklou prudkou bolestí varlete, která může vystřelovat do třísla. Při objevení se takové bolesti je nutné co nejrychleji navštívit urologa. Pokud urolog pojme podezření na torzi, provede se operační zákrok, při kterém se varle derotuje. Pouze toto operační řešení provedené do několika hodin od objevení se obtíží může tkáň varlete zachránit. V opačném případě dochází k jeho nevratnému poškození a odumření.

 

4. Infekční záněty – Infekční záněty postihují zejména tkáň nadvarlete (tento zánět se odborně označuje jako epididymitida), což je žláza nacházející se v šourku na horním pólu varlete. Vznikají nepříjemné bolesti varlat (přesněji řečeno šourku), které bývají doprovázené zvýšenou teplotou. Z infekčních původců zánětů nadvarlat hrají prim zejména sexuálně přenosné choroby (např. kapavka, či infekce chlamydiemi). Existuje nicméně infekční zánět, který postihuje přímo tkáň varlete (odborně vzniká tzv. orchitida) - jedná se o virové příušnice, které se dnes díky očkování vyskytují jen zřídka.

 

5. Ledvinné kameny – Kameny v močových cestách způsobují tzv. ledvinovou koliku. Tato nepříjemná přerušovaná bolest břicha může vystřelovat u muže směrem do varlat.

 

6. Varikokéla - Tento stav souvisí s poruchou odtoku žilní krve z varlete. Objevuje se nepříjemný pocit, který někdy přechází v málo intenzivní tahavou bolest.

 

Pozn.: Zhoubné i nezhoubné nádory varlat obvykle nebolí, způsobují však zvětšení postiženého varlete. Z toho důvodu je jednou za čas samovyšetření varlat a jejich velikosti docela dobrý nápad, podobně jako je tomu u samovyšetření prsů u žen. Nesouměrný růst jednoho varlete oproti druhému by mělo být řešeno návštěvou urologa, který pacienta vyšetří pohmatem a v případě nejistoty může indikovat provedení ultrazvuku varlat.

 

Diagnostika: Jakoukoliv bolest varlat by měl vyšetřit urolog. Kromě pohledu a pohmatu lze varlata relativně spolehlivě vyšetřit ultrazvukem, který prokáže jejich chorobné změny. Další vyšetření mohou již být směřována dle předběžné diagnózy - vyšetření krve na přítomnost infekce v těle, rentgen břicha či ultrazvuk na přítomnost močových kamenů apod.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.emedicinehealth.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů