Brilique [brilik] je moderní lék ze skupiny „léků na ředění krve“, odborněji řečeno jde o protisrážlivý lék ovlivňující krevní destičky. Jeho účinnou složkou je sloučenina tikagrelor.

 

Princip: Tikagrelor účinkuje na některé receptory krevních destiček (trombocytů) a narušuje tak srážení krve. Je zde jistá podobnost se sloučeninou clopidogrel (např. léky Plavix, Trombex, Zyllt a jiné), ale oproti ní účinkuje tikagrelor přímo bez dalších metabolitů a jeho účinek je vratný. Celkově je dle studií považován za účinnějšího a bezpečnějšího kolegu clopidogrelu.

 

Využití: Brilique se podává u pacientů s nestabilní anginou pectoris a s infarktem myokardu, dále pak u pacientů po provedení koronarografie s implantací stentů a po provedení koronárního bypassu.

 

Podávání: Vždy záleží na doporučení lékaře, bez jehož svolení by preparát neměl být užíván. Brilique se vyrábí ve formě tablet o síle 90 miligramů a běžná dávka jsou 2 tablety denně (obvykle jedna ráno a jedna večer, v akutních stavech se ovšem podávají obě tablety najednou). Celková doba podávání může být až 1 rok. Brilique se v určitých indikacích hodí do kombinace s jinými protisrážlivými léky, např. s léky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou, nebo s Warfarinem.

 

Nevýhody: Poměrně pochopitelným nežádoucím účinkem je nadměrnější krvácení. Množství případů závažného krvácení po Brilique není ovšem vyšší než u preparátů obsahujících sloučeninu clopidogrel. Dále byly popisovány neurčité a nevýznamné trávicí obtíže a zvýšení koncentrace kyseliny močové v krvi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů