Brnění jazyka patří mezi méně časté příznaky, které většinou souvisí s poruchami inervace jazyka, které najdeme například při narušení jazykových nervů, při poruchách vnitřního prostředí a nedostatku určitých vitaminů.

 

Příčiny

1. Epilepsie - Brnění jazyka může být součástí tzv. aury, což je velmi obtížně popsatelný stav předcházející epileptickému záchvatu. Aura je u každého jedince poněkud jiná a může kromě brnění jazyka zahrnovat velké množství dalších smyslových vjemů včetně čichových, zrakových a sluchových.

 

2. Mozkové příhody - Mozkové mrtvice mohou způsobovat poruchy citlivosti jednotlivých částí těla včetně jazyka. Poruchy citlivosti mohou zahrnovat ztrátu citlivosti nebo vznik pocitů, jako je brnění. Náhle vzniklé brnění jazyka, obzvláště je-li spojené s poruchami řeči, hybnosti nebo citlivosti dalších částí těla, je dobrým důvodem okamžité návštěvy lékaře, a to i když obtíže rychle vymizí. V takovém případě totiž může jít o situaci známou jako TIA (tranzitorní ischemická ataka), která může být následována rozsáhlou mozkovou mrtvicí.

 

3. Roztroušená skleróza - Tato autoimunitní choroba způsobuje poškození mozku a míchy s mnoha možnými neurologickými projevy včetně poruch citlivosti a hybnosti.

 

4. Minerálový rozvrat - Brnění jazyka může provázet odchylky koncentrace sérových iontů a objevuje se například u nízké koncentrace vápníku a vysoké koncentrace draslíku.

 

5. Snížená funkce štítné žlázy - Brnění jazyka bývá popisováno jako méně běžný příznak při nedostatečné funkci štítné žlázy. Přesný důvod mi nicméně není známý.

 

6. Otrava těžkými kovy - Řada těžkých kovů způsobuje při otravě mimo jiné i brnění jazyka. Příkladem může být otrava olovem a otrava rtutí.

 

7. Nedostatek vitaminu B12 - Nedostatek tohoto vitaminu způsobuje vznik zánětu jazyka (glositida) s jeho zarudnutím a vyhlazením. Stav bývá doprovázen nepříjemným pocitem pálení a brnění jazyka.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.organicfacts.net

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů