Nález bulky v prsu je relativně častým problémem řady žen. Hned úvodem je pro uklidnění nutné poznamenat, že většinou se nejedná o nic závažného, zejména u mladých žen a dívek. Je nicméně nutné tuto skutečnost vyšetřit, aby se vyloučila příčina závažná – rakovina prsu. Z žen, které vyhledají lékařské vyšetření z důvodu nálezy bulky v prsu, je diagnóza rakoviny prsu stanovena jen asi u 10% z nich.
Příčiny:
1. Cysty v prsu – Cysta je dutina vyplněná tekutinou. Může se vyskytovat prakticky v jakémkoliv orgánu a tkáni, tedy ani prs není žádnou výjimkou. Pohmatově je spíše měkká, nebolestivá. Cysty v prsou se objevují spíše u žen nad 30 lety věku s postupným přibližováním menopauzy mohou být však nalezeny i u žen mladších. Mnohočetný výskyt cyst v prsech může bývá přítomen u cystické mastopatie.
2. Fibroadenomy – Jedná se o nezhoubné nádorky vzniklé z prsní tkáně. Jsou histologicky tvořeny žlázovou složkou a vazivem. Pohmatově jsou spíše tužší a dobře ohraničené. Vznikají spíše u dívek a mladých žen. Odstraňují se jednoduchým chirurgickým zákrokem.
3. Lipomy – Jedná se opět o nezhoubné nádory, které vznikají z tukové tkáně. Nejsou nijak nebezpečné.
4. Papilomy - Papilomy jsou dalšími nezhoubnými nádory prsu, obvykle vychází z buněk prsních vývodů. Mohou způsobit výtok nebo krvácení z bradavky.
5. Abscesy – Jedná se o vzácnější příčinu nálezu bulky v prsu. Jde o ohraničenou bakteriální infekci. Abscesy jsou bolestivé a ve své dutině obvykle obsahují hnis. Doprovází záněty prsu a častěji se vyskytují u kojících žen.
6. Rakovina prsu – Tomuto problému jsme věnoval samotný rozsáhlý článek. Zhoubné nádory prsu jsou důvodem, proč by se nález každého útvaru v prsu měl vyšetřit. Není co ztratit. Léčba rakoviny prsu je v současné době velice úspěšná a její nález v počátečním stádiu výrazně zlepšuje prognózu.
Diagnostika: Na prvním místě stojí samovyšetření prsu, které je jednoduché, a které by měla každá žena pravidelně provádět. Vyšetření prsů lékařem v prevenci se dříve hodně prosazovalo, dnes jeho význam mírně klesá. Prokazuje se, že výtěžnost tohoto vyšetření není příliš vysoká, nicméně rozhodně není nulová. Při nálezu bulky nejasného původu nastupuje vyšetření ultrazvukem (mladší ženy) nebo mamografem (starší ženy). Chceme-li histologické zhodnocení neznámé tkáně, je možné provést biopsii útvaru tenkou jehlou. Získaný vzorek se odešle na patologii a vyhodnotí se pod mikroskopem.
Léčba: Nezhoubné útvary je možné chirurgicky odstranit (např. fibroadenom), v případě cysty je možné pokusit se odsát její obsah, což může vést k jejímu kolapsu a zániku. Je-li diagnostikována rakovina prsu, vede se další léčba ve spolupráci gynekologů s chirurgy a onkology, kteří dle typu a rozsahu nádoru stanoví individuální léčebný postup u konkrétní pacientky.
Zdroj
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.medicinenet.com
https://cancer.stonybrookmedicine.edu