Časté noční močení se označuje jako nykturie. Jedná se o příznak řady chorobných stavů od banálních až po závažnější.

 

Příčiny:

1. Zvětšení prostaty – Toto je asi nejčastější příčina častějšího nočního močení u mužů nad 50 let. Tkáň zvětšené prostaty utlačuje močovou trubici a zhoršuje vyprazdňování. Moč odtéká v přerušovaném tenkém proudu, člověk se plně nevymočí a po určité době ho pocit nutkání na močení probouzí znovu. Příčinou zvětšení prostatické tkáně může být pochopitelně i rakovina prostaty.

 

2. Srdeční selhávání – Nykturie je varovným příznakem srdečního selhávání a to spíše jeho pravostranné složky, tj. hromadění krve v žilách před pravou polovinou srdce. Když si člověk lehne, zvýší se návrat žilní krve z dolních končetin a nahromadí se tak více krve v žilách v břiše, kam patří i ledvinové žíly. To vede ke zvýšení tlaku krve v ledvinách, což v nich má za následek vyšší filtraci krve a vznik většího množství moči.

 

3. Léčba diuretiky na noc – Léky na odvodňování podané večer pochopitelně mohou být spojena s vyšší frekvencí nočního močení, protože se díky nim vytváří větší objem moči. Abychom tento problém zmírnili, předepisujeme je pacientům zejména na ráno, eventuálně na poledne a večer se jim v medikaci spíše vyhýbáme.

 

4. Nadměrné pití na noc – Příjem tekutin před spaním je pochopitelně často spojen s nucením na močení během noci. Jedná se o neškodný a lehce řešitelný stav.

 

5. Ostatní příčiny častého močení – Tyto příčiny vyvolávají časté močení jak během dne, tak během noci (infekce močových cest, cukrovka, diabetes insipidus apod.).

 

Diagnostika: Vyšetření můžeme začít zjištěním charakteru problémů pacienta, význam má anamnéza o jeho existujících chorobách a užívaných lécích. Ve fyzikálním vyšetření pátráme po známkách srdečního selhávání, u muže je vhodné i vyšetření prostaty per rectum. Cenné může být chemické a mikrobiologické vyšetření moči, eventuálně ultrazvuk močového traktu. Dále již postupujeme podle konkrétního podezření.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://sleepfoundation.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů