Čepy na mandlích jsou bělavá ložiska na povrchu patrových mandlí a i nezdravotník je snadno pozná při pohledu do dutiny ústní. Jsou většinou spojené s infekčními procesy v dutině ústní, které postihují mandle. Čepy obsahují odumřelé buňky sliznice, bílé krvinky a bakterie (jedná-li se o bakteriální infekci).
Příčiny: Obvykle se jedná o klasickou angínu vyvolanou streptokoky. Kromě vlastních bílých povláčků se objevuje horečka, bolesti v krku a u těžších případů i bolest při polykání. Někdy přechází angína do chronické formy a kromě čepů již nezpůsobuje vážnější obtíže s výjimkou zápachu z úst. Bělavé povláčky na mandlích doprovázejí spolu s vyrážkou i spálu. O něco méně často nalézáme čepy na mandlích i u virového zánětu známého jako infekční mononukleóza. Zapomenout nesmíme ani na některé sexuálně přenosné choroby, jako je například kapavka. Její původce, bakterie Neisseria gonorrhoeae [Najsérija gonorhé], může při přenosu orálním sexem napadnout tkáň mandlí a pak vytváří klasické čepy.
Diagnostika: Diagnózu můžeme do značné míry určit anamnézou (některé z výše zmíněných obtíží u pacienta) a pohledem do správně otevřené dutiny ústní. Přítomnost jednotlivých typů bakterií a jejich citlivost na antibiotika určíme výtěrem a následnou kultivací získaných vzorků v laboratoři. Doplňujícím vyšetřením jsou krevní náběry, kde hodnotíme zvýšení CRP a krevní obraz (Výrazné změny v krevním obrazu jsou typické pro infekční mononukleózu).
Zdroj
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com