Černý kašel (latinsky pertussis) je infekční onemocnění postihující zejména děti. U nás je toto onemocnění již celkem vzácné (díky očkování), několik případů se v ČR každoročně nicméně stále objevuje. Dříve bylo tato nemoc velmi častá a poměrně obávaná – bez antibiotik mohla snadno skončit smrtí dítěte udušením. Nutno dodat, že i když v našem státě černý kašel téměř (ovšem zdaleka ne úplně) vymizel, ve světě tomu tak není. V mnoha rozvojových státech je černý kašel stále rozšířený a ohrožuje tamní dětskou populaci.

 

Příčiny: Původcem nemoci je bakterie Bordetella pertussis. Napadá dýchací cesty, množí se v nich a šíří se velice snadno kašlem jako kapénková infekce. Z toho důvodu se černý kašel snadno šířil v dětských kolektivech. Po osídlení sliznic horních cest dýchacích začnou bakterie produkovat toxin, který sliznice poměrně vážně poškodí.

 

Projevy: Nemoc se začne projevovat několik dnů po nákaze. Nejprve připomíná běžný zánět horních cest dýchacích - objeví se zvýšená teplota, kašel a rýmaKašel se postupně zhoršuje a stává se dávivým, někdy může vést i ke zvracení. Usilovný kašel dítě budí ze spánku a celkově ho vysiluje. Kašel může být tak silný a namáhavý, že při něm dítěti popraskají cévy v oku a prokrvácejí spojivky. Vzhledem k nadměrným tlakům při usilovném kašli může vzácně dojít k prasknutí plíce, tj. pneumotoraxu. Záchvaty kašle trvají až několik týdnů, postupně dochází ke snižování jejich četnosti a tíže. Teprve pak se stav upraví.

 

Diagnostika: Kromě příznaků bakteriální infekce (zvýšený počet bílých krvinek a zvýšené CRP v krvi) lze provést výtěry z nosohltanu k vyšetření na mikrobiologii a eventuálně sérologicky zjistit protilátky proti bakteriím černého kašle z krve.

 

Prevence: Účinnou prevencí je očkování (např. vakcíny Adacel a Boostrix). Očkování proti černému kašli je součástí povinného očkovacího programu. Neznamená to ovšem, že očkovaní lidé jsou zcela chráněni. I naočkované děti mohou onemocnět (ačkoliv riziko vzniku nemoci je u nich výrazně nižší), ale průběh jejich nemoci bývá mnohem méně závažný než u jejich neočkovaných vrstevníků. Vzhledem k velké nakažlivosti se při průkazu nemoci doporučuje nemocné dítě izolovat od jeho vrstevníků.

 

Léčba: Základem léčby jsou antibiotika a podpůrné preparáty (antipyretika, léky na odkašlávání apod.). Ačkoliv léčba antibiotiky sníží tíži příznaků, doba trvání nemoci se příliš nezkrátí.

 

Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů