Červená či zarudlá oční bělma jsou poměrně běžným problémem a většinou souvisí pouze s únavou a podrážděním očí. Na druhou stranu mohou být zarudlé oči příznakem řady onemocnění. Problém může být jednostranný nebo oboustranný.
Příčiny
1. Únava očí – Dlouhé namáhání očí, zejména dlouhé koukání do monitoru počítače nebo čtení při chatrném osvětlení může způsobit zarudnutí očí, které bývá spojeno s jejich zvýšeným vysycháním. Odpočinek a spánek naštěstí rychle pomáhají.
2. Alergická reakce - Alergie se velmi často projevují rýmou ve spojení se zarudnutím očního bělma a svěděním očí. Svědění nutí člověka ke mnutí očí a to celou situaci jenom zhoršuje. Obtíže většinou rychle vymizí, nebo je možné použít některé z léků proti alergii.
3. Cizí těleso v oku – Dráždění oka cizím tělesem způsobí místní zánět s bolestí, překrvením bělma a zarudnutím oka. Obtíže mohou způsobit i oční čočky příliš dlouho ponechané v oku.
4. Akutní glaukom – Akutní záchvat glaukomu, neboli zvýšení nitroočního tlaku, bývá spojen s prudkou bolestí a zarudnutím postiženého oka. Tuto situaci je nutno hodnotit jako urgentní, tj. lékařské vyšetření nesnese odkladu.
5. Zánět spojivek – Zánětlivé postižení spojivek většinou vede k zarudnutí očí. Více informací najdete v příslušném článku.
6. Záněty duhovky - Záněty duhovky mohou způsobit zarudnutí okolního bělma, bolest a poruchu zraku. Bez léčby mohou některé formy tohoto onemocnění způsobit rozvoj šedého, nebo zeleného zákalu, nebo vznik nepravidelného tvaru duhovky
7. Krvácení pod spojivku – Pokud jedna z drobných cév pod spojivkou praskne, vyřine se z ní krev a ta může zabarvit určitou plochu očního bělma dočervena. K této situaci může dojít při zvýšení krevního tlaku v oblasti hlavy (porod, silný kašel, silné usilovné zvracení, škrcení apod.).
8. Infekce – Infekční procesy postihující oko vyvolávají zánět se zarudnutím a bolestí. U bakteriálních infekcí bývá přítomen i hnisavý výtok z oka. Příkladem jsou infekční záněty rohovky.
Zdroje
https://www.allaboutvision.com
https://www.healthline.com