Chagasova nemoc [Šagasova] je infekční onemocnění, které se u nás nevyskytuje, je však časté ve Střední a Jižní Americe.

 

Příčiny: Příčinou onemocnění je parazit známý jako trypanozoma cruzi. Tento prvok je na člověka většinou přenášen při kousnutí drobným hmyzem. Krev nakaženého člověka se stává infekční a k dalšímu přenosu může dojít například transfuzí při nedostatečné kontrole transfuzních přípravků. Přenos je možný i z nakažené těhotné ženy na její plod.

 

Projevy: Po průniku do lidského těla se parazit začne množit v okolních tkání a postupně proniká do lymfatického systému a do krve. V okolí průniku bakterie do organizmu se mohou zvětšit lymfatické uzliny, jinak mohou být přítomné nespecifické projevy infekce – zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalů a kloubů, únava atp. Tato fáze trvá několik týdnů, poté příznaky vymizí. Problém nicméně je, že nemoc ve skutečnosti nevymizela, ale přechází do chronické fáze. U většiny nakažených je naštěstí tato chronická fáze bezpříznaková, u některých lidí se však objeví známky poškození důležitých orgánových soustav, jako je srdce, mozek a trávicí trakt. Může být narušena pohyblivost trávicího traktu, což ústí v trávicí obtíže včetně poruch polykání a úbytku na váze. Postižení srdce se projevuje jako dilatační kardiomyopatie a její komplikace (srdeční selhání, různé poruchy rytmu) a onemocnění mozku může vyvolat příznaky demence, zmatenosti a poruchy smyslů.

 

Diagnostika: Parazité mohou být nalezeni v krvi při vyšetření jejího vzorku pod mikroskopem. Kromě toho je možné sérologické potvrzení přítomnosti prvoka v lidském organizmu a potvrzení přítomnosti jeho DNA (tzv. PCR metoda – drahá a méně dostupná).

 

Léčba: V prvních týdnech a měsících infekce mají poměrně dobrou účinnost léky ze skupiny antiparazitik, které trypanozomy přímo zabíjejí. V pozdějších stádiích nemoci již není léčba tak efektivní, a léčebný postup se tak chtě nechtě spíše soustřeďuje na léčbu symptomů postižení jednotlivých orgánových soustav.


Zdroje
https://www.who.int
https://www.cdc.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů