Mluvit o chřipce je možná podobné nošení dříví do lesa, protože chřipku prakticky každý zná a téměř každý ji prodělal. Chřipka je klasické infekční onemocnění, které v podobě epidemií každý rok napadá obyvatele (nejen) České republiky. Ačkoliv je její průběh většinou jen obtěžující, může chřipka být nebezpečná a mnoho nemocných (zejména oslabených jedinců a starých lidí) na chřipku umírá.

 

Příčiny: Příčinou chřipky je chřipkový virus neboli virus influenzy. Virus se šíří kapénkami a zdrojem je nemocný člověk. Viry se dostanou do horních i dolních dýchacích cest nakaženého jedince a začnou se množit v jeho buňkách, které tak poškozují. Poškozené buňky odumírají a viry v nich obsažené se šíří do buněk zatím nenakažených, případně mohou být vykašlány do okolí a nakazit jiného člověka.

 

Virus chřipky je charakteristický dvěma povrchovými strukturami vyskytujícími se na jeho obalu. Jedná se o neuraminidázu (N) a hemaglutinin (H). Mají význam pro schopnost viru pronikat do našich buněk a pro šíření v našem těle. Podle těchto povrchových struktur se jednotlivé kmeny chřipkových virů klasifikují. Proto se mluví například o viru H5N1.

U viru chřipky dochází každoročně ke změnám jeho povrchových struktur a proto můžeme onemocnět chřipkou vícekrát za život. Náš imunitní systém virus chřipky v drtivé většině případů porazí a vytvoří si proti němu protilátky. Další rok se však objeví trochu jiná verze viru a na ten už u některých lidí nemusí imunitní systém reagovat zcela účinně. Těmto každoročním změnám povrchových struktur viru se říká genetický drift. Genetický drift je tedy zodpovědný za každoroční epidemie.

Kromě každoročních mutací (genetický drift) bohužel u viru chřipky může dojít jednou za několik let k velkým změnám, které se nazývají genetický shift. Následkem genetického shiftu je vznik nového kmene geneticky velmi odlišného oproti předchozím. Na takto změněný virus není připravený imunitní systém prakticky žádného člověka a dochází k celosvětovým epidemiím velkého rozsahu – tzv. pandemiím. Důsledky pandemie mohou být devastující - stovky milionů nakažených a desítky milionů mrtvých. Nejznámější pandemií je asi pandemie Španělské chřipky, která v roce 1918 zabila celosvětově několik desítek milionů lidí.

 

Projevy: Projevy chřipky jsou do značné míry individuální. Většina lidí si bude stěžovat na celkové příznaky infekce, jako jsou horečka (teplota nad 38°C), únava, bolesti svalů a kloubů, schvácenost a vůbec celkový pocit nepohody. Často bývá přítomna předrážděnost a špatná mrzutá nálada. Kromě toho se logicky přidají příznaky z virového napadení buněk dýchacích cest. K těmto příznakům patří bolest v krku, kašel, nepříjemný pocit na hrudi apod. Někdy se může přidružit také rýma, i když ta není pro chřipku typická. Tyto příznaky přetrvávají několik dní, často až týden. Líbí se mi úsloví, že neléčená chřipka trvá týden a léčená sedm dnů, protože dost dobře odpovídá situaci. Celkové příznaky, jako je únava, schvácenost a pocit nepohody mohou přetrvávat i po vymizení příznaků onemocnění horních cest dýchacích.

 

Diagnostika: Chřipka se diagnostikuje na základě klasických projevů, význam má poslech plic pacienta fonendoskopem. Při podezření, že na chřipku nasedla bakteriální infekce a způsobila zápal plic, je možné udělat rentgenový snímek plic. Možným způsobem, jak odlišit virové onemocnění (jako je chřipka) od bakteriální infekce, je vyšetření proteinu CRP (C - Reaktivní Protein) z krve. U virové infekce nebývá zvýšen moc, u bakteriální infekce je zvýšený hodně. Je ale nutné brát v potaz, že i u některých těžších případů chřipky může být CRP zvýšené velice výrazně.

 

Prevence: Jsou dvě možnosti prevence chřipky:

1. Můžete posilovat svůj imunitní systém, takže ve chvíli sekání s chřipkou viry rychle zvládne bez vzniku onemocnění. Sem patří klasické metody jako je otužování, dostatek pohybu, denní příjem vitaminů v ovoci a zelenině, dostatek spánku atd.

2. Včasné očkování je velmi dobrý a efektivní způsob, jak se před chřipkou ochránit. Vzhledem k tomu, že virus chřipky pravidelně mutuje, musí se každý rok vyrábět nová vakcína, a ani tak není jisté, že bude proti viru účinkovat. I když však proti zmutovanému viru zcela účinkovat nebude, probíhá u očkovaných lidí chřipka méně závažně.

 

Léčba: Správná léčba chřipky je v podstatě velice jednoduchá. Ne každý ale má chuť na pravidla léčby přistoupit a pak si odnese následky spočívající v dlouhodobějším průběhu chřipky nebo vzniku dalších komplikací. Jaké tedy jsou zásady léčby chřipky?

1. Klid na lůžku – Je vhodné chřipku vyležet v klidu a v teple. To lze doporučit, dokud chřipkové příznaky nezačínají mizet. Obvykle je to tak 5-7 dnů, někdy déle.

2. Dostatek tekutin a potravy – Je žádoucí podpořit organismus nemocného dostatkem tekutin a potravin.

3. Léčení horečky – Doporučuje se léčit zvýšení teploty nad 38°C. K dispozici máme celou řadu léků proti horečce (antipyretik). Nejvhodnější jsou některé nesteroidní protizánětlivé léky a léky obsahující paracetamol (např. Paralen, Paracetamol, Paramax a další). Je důležité vědět, že z nesteroidních protizánětlivých léků nesmí být léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (např. Aspirin) podány dětem pod 12 let, protože se bojíme vzniku tzv. Reyova syndromu. Přípravky s paracetamolem jsou výborné na sražení teploty, ale rozhodně je nedoporučuji kombinovat s alkoholem, protože tato kombinace může poškodit játra.

Musíte si ale uvědomit, co od paracetamolu a nesteroidních protizánětlivých léků můžete čekat. Tyto léky utlumí zánět a sníží horečku. To je vše. Nic víc, nic míň. Po určitou dobu se budete cítit lépe, vaše teplota poklesne a začnete se potit. Nenechte se ale zmýlit televizními reklamami, kdy si člověk vezme tabletu, a je najednou zdravý. Protizánětlivé léky nijak nepůsobí proti virové infekci, jen tlumí příznaky onemocnění. Po několika hodinách vám zase začne být mizerně, tak s tím počítejte a i při dočasném zlepšení dodržujte pravidla číslo 1 a 2.

4. Léčení kašle a ucpaného nosu: Používá se řada přípravků, s jejichž výběrem vám jistě pomůže váš praktický lékař. Na suchý kašel se používají nejrůznější tlumivé léky, na vlhký kašel se používají mukolytika rozpouštějící hlen a usnadňující vykašlávání.

5. Antibiotika – Chřipka je virové onemocnění a antibiotika na něj proto nepůsobí. Podání antibiotik na prostou chřipku je většinou zcela zbytečné. Pokud se však bojíme, že je chřipka komplikovaná bakteriální infekcí, lze antibiotika použít.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.who.int

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů