Coganův syndrom je velice vzácné onemocnění, které postihuje zejména tkáně oka a ucha. Objevuje se obvykle u dětí a mladých lidí do 30 let. Od druhé světové války byla nemoc celosvětově popsána jen u několika stovek lidí. Počet nemocných je zřejmě vyšší, ale jejich počet není známý.

 

Příčiny: Nemoc má autoimunitní původ, to znamená, že tkáně našeho těla začnou být napadány našimi vlastními protilátkami. Příčina tohoto stavu není zcela jasná, předpokládá se chybné „přenastavení“ našeho imunitního systému po nějaké virové infekci.

 

Projevy: Opakované imunitní záněty postihují rohovku a tkáň vnitřního ucha. Postupně dochází ke zhoršování zraku a sluchu. Nemocný také může slyšet pískání a šumění v uších. Vzhledem k tomu, že ve vnitřním uchu se nachází i centrum udržení rovnováhy, může se vyskytovat i nejistota při pohybu, motání hlavy a závratě.

 

Diagnostika: Diagnózu lze stanovit při vyšetření očním lékařem a speciálním vyšetřením krve, v níž se naleznou specifické protilátky proti rohovce a tkáni vnitřního ucha.

 

Léčba: Jako u jiných autoimunitních chorob zde mají největší význam léky tlumící imunitní systém, například kortikoidy. Léčba má samozřejmě mnoho nežádoucích účinků, ale bez správné terapie může vést nemoc i ke slepotě. Poruchy zraku jinak sleduje a léčí oční lékař, poruchy sluchu spadají do kompetence lékaře ušního-nosního-krčního (ORL).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů