Cukr v moči (odborně glykosurie) rozhodně není normální a většinou signalizuje přítomnost nějaké choroby. V zásadě platí, že za normálních koncentrací cukru v krvi se cukr sice v ledvině do moči dostává, ale ještě před jejím odtokem z ledviny je prakticky všechen vstřebán zpět do krve. Najdeme-li tedy cukr v moči, znamená to, že jeho hladina v krvi je abnormálně vysoká (tzv. hyperglykémie), nebo že ho ledvina nedokáže zpětně vstřebat do krve.

 

Příčiny:

1. Cukrovka – Neléčená, či nedostatečně léčená cukrovka je spojená se zvýšením koncentrace cukru v krvi a ten se pak v ledvině filtruje do moči. Nález cukru v moči by měl vždy vést k podezření na cukrovku.

 

2. Těhotenství – U mnoha žen se v některé fázi těhotenství vyskytne cukr v moči. Tyto ženy by měly být vyšetřeny pro možný vznik těhotenské cukrovky.

 

3. Benigní glykosurie – Toto je velmi vzácné onemocnění, kdy je postižena schopnost ledvin filtrovat cukr a propouští ho do tvořené moči i při normální glykémii. Tyto ztráty však nebývají tak výrazné, proto tento stav není nebezpečný, a proto nemá tak výrazné komplikace jako při cukrovce.

 

4. Efekt léků - Existují některé léky, které cíleně zvyšují vylučování cukru do moči. Řeč je zejména o tzv. gliflozinech, což jsou moderní perorální antidiabetika. Příkladem je sloučenina dapagliflozin (např. lék Forxiga).

 

Komplikace: Přítomnost cukru v moči zvyšuje riziko vzniku infekce močových cest, bakterie totiž vnímají cukr jako vítanou živinu. Molekuly cukru ztrácené do moči s sebou strhávají i vodu a ionty, což u nemocného vede k dehydrataci a ztrátám minerálů. Z toho důvodu se neléčená cukrovka projevuje typicky nadměrným močením a nezvykle silnou žízní.

 

Diagnostika: Základem je pochopitelně vyšetření moči, nejprve orientačně pomocí testovacích papírků, poté vyšetření chemického složení moče a vyšetření sedimentu v laboratoři. Součástí vyšetření by mělo následně být i kultivační vyšetření moči na přítomnost bakterií. V krevních náběrech nás pochopitelně nejvíce zajímá koncentrace cukru (glykémie), podle něhož můžeme diagnostikovat cukrovku.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů