Cystoskopie je endoskopická metoda vyšetření močových cest, která má největší využití v urologii. Je v podstatě určitým ekvivalentem endoskopických vyšetření, jako je gastroskopie, kolonoskopie a hysteroskopie.
Princip: Cystoskopie se provádí pomocí cystoskopu. Je to klasický endoskopický přístroj – skládá se z ohebné hadice (flexibilní cystoskop) či pevného tubusu (rigidní cystoskop), na jejímž (jehož) konci je snímací kamera a zdroj světla. Tento přístroj se zasune do močové trubice a skrze močovou trubici se jím projde až do močového měchýře. Jak se přístroj posouvá, vidí vyšetřující lékař na obrazovce sliznici močové trubice a nakonec si může prohlédnout vnitřek močového měchýře. Pro lepší znázornění terénu může lékař močový měchýř pomocí cystoskopu naplnit tekutinou a tak dosáhnout jeho rozepnutí. Jednoduché cystoskopy nejsou napojeny na obrazovku, ale lékař se jedním okem dívá přímo do přístroje.
Schéma - cytoskopie flexibilním přístrojem
Příprava: Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, lze jej provést ambulantně i během hospitalizace.
Význam: Vyšetření má velký význam v diagnostice rakoviny močového měchýře. V prvních fázích se tato forma rakoviny může projevovat jako pouhý polyp vyrůstající ze stěny močového měchýře do jeho dutiny. Jediným příznakem v této fázi může být nález krve v moči, podezření může lékař získat při ultrazvuku močového měchýře (ultrazvuk může v místě nádoru ukázat jeho zesílenou stěnu, či vyklenující se polyp). Definitivní potvrzení se však zjistí až cystoskopií, při které lékař stěnu močového měchýře prohlédne a případný útvar uvidí na vlastní oči. Skrze cystoskop lze do močového měchýře zavést i drobné pracovní nástroje a pomocí nich odebrat z podezřelé struktury malý kousek na histologické vyšetření. Rozsahem menší nádorové polypy, jiné nezhoubné útvary a dokonce i zhoubné nádory lze pomocí speciální kličky odstranit celé. Neprorůstá-li nádor hluboko do stěny močového měchýře, může se po jeho odstranění kličkou člověk považovat za vyléčeného.
Problémy: Vyšetření není příliš příjemné, zejména pro muže, protože mají delší močovou trubici s nerovným průběhem. Před vyšetřením se na hadici (tubus) cystoskopu nanese znecitlivující gel, který nepříjemné pocity utlumí, stoprocentní to však není. Někteří lidé udávají, že vyšetření jim problémy nedělalo, ale pak je po vyšetření bolelo a pálilo při močení. Je to logické – přístroj podráždí sliznici močové trubice. Tyto nepříjemné pocity nicméně do dne vymizí.
Výhody: Hlavní výhodou je relativní dostupnost vyšetření a možnost prohlédnout si dolní část močových cest na vlastní oči. Získání vzorků na histologii, případně odstranění počínajícího nádoru bez nutnosti provádět složité chirurgické zákroky je taktéž skvělá věc.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org