Nález jaterních cyst je relativně běžný, protože se vyskytují až u 5% populace. Tyto cysty většinou nezpůsobují žádné obtíže a bývají náhodným nálezem. Obecně řečeno je cysta dutina krytá vrstvou buněk, která většinou obsahuje tekutinu. Obecný text věnovaný problematice cyst naleznete zde.
Příčiny: Většinou jsou jaterní cysty důsledkem vrozeně narušené stavby jaterní tkáně, v níž vzniká drobná cysta. Mnohočetný výskyt cyst bývá přítomný například u polycystické nemoci jater, která je geneticky podmíněná, a spočívá ve výskytu obrovského množství cyst v jaterní tkáni. Jaterní cysty mohou mít i parazitární původ - například velké cysty u echinokokové infekce. Z nejzávažnějších příčin musíme zmínit i cystické nádory jater, které mohou být nezhoubné, nebo zhoubné (cystická forma rakoviny jater).
Projevy: V drtivé většině případů jsou cysty bezpříznakové a jsou náhodným nálezem. Velké cysty mohou vyvolat zvětšení jater a nepříjemný tlak nebo bolesti v pravém podžebří. Pokud by nějaká zvlášť velká cysta utlačila velké žlučovody, může dojít k poruše odtoku žluči a vzniku žloutenky - to je však v případě cyst spíše raritní situace.
Diagnostika: Cysty jsou většinou nalezeny při ultrazvukovém vyšetření. V případě podezření na závažnější chorobu lze provést CT vyšetření jater. Při podezření na nádorový původ cysty se z krve odebírá tumor marker specifický pro rakovinu jater známý jako alfa-fetoprotein (AFP).
Terapie: Prosté jednoduché cysty není třeba nijak léčit. Polycystické onemocnění jater způsobuje svému nositeli chronické potíže a jediným možným řešením je transplantace jater. Ložiska, u kterých je důvodné podezření na přítomnost nádorové tkáně, jsou odstraňována chirurgicky. Po chirurgickém odstranění je odstraněná cysta vyšetřená histologicky.