Dekompresní kraniektomie je operační zákrok, který se provádí na neurochirurgických pracovištích. V principu se jedná o otevření lebky a lékaři k němu sahají ve velmi závažných stavech.

 

Princip: Principem je zákrok v celkové anestezii (uspání), který spočívá ve vytvoření otvoru v lebce a dočasném odstranění části kosti. Díky operaci dochází k poklesu nitrolebního tlaku a ke zlepšení prokrvení mozku, což může být ověřeno pomocí monitorace nitrolebního tlaku. Po určité době se provede rekonstrukce lebky s uzavřením vytvořeného otvoru (kranioplastika).

 

Význam: Dekompresní kraniektomii provádí lékaři u pacientů, kteří jsou ohroženi nitrolebním přetlakem. Typickými situacemi jsou stavy spojené s otokem mozku (rozsáhlé mozkové příhody, těžké úrazy, krvácení do mozku). Jak si můžete přečíst v příslušném textu, musí být tlak uvnitř lebky relativně stálý a jeho zvyšování není možné uspokojivě kompenzovat. Nitrolební přetlak (nitrolební hypertenze) proto může narušit mozkové funkce a natlačením mozku na kosti spodiny lebeční může způsobit dokonce smrt.

 

Nevýhody: Dekompresní kraniektomie je neurochirurgickou operací, která může logicky mít řadu komplikací včetně zvýšení rizika nitrolební infekce (hnisavé záněty mozku a záněty mozkových blan). Z toho důvodu je nutné ji správně indikovat a provádět za přísně sterilních podmínek na specializovaných pracovištích.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů