Diabetická noha je relativně častou a smutnou komplikací cukrovky (tedy obvykle cukrovky 1. typu a cukrovky 2. typu). Řada případů diabetické nohy nakonec zbytečně končívá rozsáhlými amputacemi. Zbytečně proto, že riziko rozvoje této komplikace se dá relativně snadno snížit. Povězme si o diabetické noze něco více.

 

Příčiny: Hlavní příčinou je zvýšená hladina cukru v krvi diabetika, od níž se vše odvíjí:

1. Vysoká hladina cukru poškozuje velké cévy, urychluje proces aterosklerózy a tak způsobuje zužování tepen. Nejvíce postižené bývají tepny na dolních končetinách za vzniku ischemické choroby dolních končetin. Zásobení tkání dolní končetiny kyslíkem a živinami klesá.

2. Vysoká hladina krevního cukru vede k poškozování nervů (tzv. diabetická polyneuropatie). Postižení nervů dolních končetin se projeví občasnými pocity brnění nohou a poruchami citlivosti.

3. Nemocný kvůli poruchám citlivosti začne chybně našlapovat a často u něj dochází ke vzniku onemocnění kloubů a kostí na noze, které známe pod názvem Charcotova osteoartropatie.  Dotyčný člověk  postupně ztratí nožní klenbu a vznikne u něj plochá noha. Pokud dojde ke zranění plosky nebo prstů, diabetik to nemusí cítit a rány si nemusí všimnout. Extrémem z praxe byl diabetik, který usnul s nohama na topení a při probuzení zjistil, že je má ošklivě popálené.

4. Bakterie mají rády cukr, diabetik je proto pro ně lákavým cílem. Jakákoliv poranění kůže se u diabetika snadno infikují.

5. Diabetici mají pomalejší hojení ran a horší funkci imunitního systému.

U diabetické nohy se všechno zkombinuje. Tkáně dolní končetiny diabetika je hůře zásobená krví a kyslíkem. Diabetik má zhroucenou nožní klenbu a chybí mu správná citlivost – zvyšuje se riziko, že se poraní a nevšimne si toho, nebo že pro nepřítomnost bolesti zanedbá péči i o větší zranění. Jakákoliv rána se pak snadno infikuje bakteriemi. Hojení takové rány u diabetika je svízelné a někdy prakticky nemožné. Infekce se může šířit a pak hrozí vážné riziko vzniku gangrény.

 

Projevy: Projevem této komplikace je defekt, který vznikne kdekoliv na noze. Častým místem je oblast plosky pod prsty, na palci a na patě. Tento defekt se nehojí, naopak se zvětšuje.


Typická místa vzniku vředů u diabetické nohy

 

Prevence: Prevence je důležitá. Základem je důsledná a trvalá léčba cukrovky (dieta, perorální antidiabetika, inzuliny) spojená s udržováním uspokojivé hladiny krevního cukru. Tím ovlivňujeme řadu rizikových faktorů. Dále je nutné minimalizovat riziko poranění končetin, je nutné nosit speciální ponožky a kvalitní obuv. O pokožku nohou je nutné pečovat, pravidelně ji mýt a kontrolovat, zda není poraněná. Při stříhání nehtů se doporučuje velká opatrnost při stříhání ostrými nůžkami a doporučuje se používání pilníku. Pokud dojde i přes veškerou snahu k poranění nohy, je vhodné navštívit lékaře, který ránu správně ošetří.

 

Léčba: Léčba defektu je primárně chirurgická. Chirurg odstraní mrtvou tkáň, provádí se pravidelné převazy ran a mohou se podávat antibiotika, která zahubí bakterie. V některých případech se ovšem již infekce nedá zvládnout a celý problém končí amputací části dolní končetiny. Problém je ten, že u diabetické nohy často jedna amputace nepostačuje. Pahýl po amputaci je totiž postižen těmi samými rizikovými faktory jako předtím celá noha. Operační rána na pahýlu se proto nemusí zahojit a naopak se může také infikovat. Následuje další amputace o něco výše a celý proces se opakuje. Amputace prstů tak může časem přejít v amputaci pod kolenem, či ještě výše. To podtrhuje význam prevence.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů