14. Diferenciální dg. pacienta s únavovým syndromem
Chronická únava je poměrně častým steskem v ambulanci praktického lékaře, velmi často se přitom nejedná o důsledek jasně definovatelných onemocnění.
1. Exhausce – Exhausce v důsledku zvýšené zátěže v osobním, nebo pracovním životě je velmi častou příčinou chronické únavy, reakce na zátěž se často kombinuje s psychikou nadstavbou. Nemocného bychom se měli poměrně přesně vyptat na osobní i pracovní život, subjektivně vnímanou zátěž a případně se pokusit pomoci (např. krátkodobá pracovní neschopnost)
2. Poruchy spánku – Poruchy snižující délku nebo kvalitu spánku vedou k pocitům únavy a denního usínání, jmenovat lze například narkolepsii. Důležitou jednotkou této problematiky je pak syndrom spánkové apnoe.
3. Endokrinní onemocnění – Únava se objevuje např. u hypotyreózy, neléčeného diabetu a hypofunkce kůry nadledvin (Addisonova choroba).
4. Revmatické choroby – Únava může doprovázet podstatnou část neléčených revmatických chorob, je typickou součástí příznaků fibromyalgie.
5. Selhávání životně důležitých orgánů – Únava se může objevit v rámci chronického selhání srdce, plic, ledvin a jater.
6. Infekční choroby – Únava je typická pro infekční mononukleózu a jako prodrom výsevu pásového oparu. Jinak se únava vyskytuje u řady chronických infekčních onemocnění (chronická Lymeská borelióza, chlamydiové infekce).
7. Anemie – Únava obvykle doprovází významnější anemii bez ohledu na její vyvolávající příčinu.
8. Poruchy krevního tlaku – Hypotenze je typicky spjata s pocity únavy, nevýkonností a vertigem, tyto příznaky se ovšem mohou objevit i u neléčené hypertenze. Nejčastější příčinou hypotenze ve vyšším věku jsou vysoké dávky antihypertenziv.
9. Onemocnění CNS – Chronická únava je typická pro některé formy roztroušené sklerózy.
10. Nádorová onemocnění – Řada generalizovaných nádorových onemocnění se projevuje mimo jiné únavou jakožto paraneoplastickým projevem. Vyskytuje se u solidních i henatologických malignit.
11. Deprese – Deprese je psychiatrickým onemocněním, které se projevuje mj. pocity silné únavy a nezájmu o sebe i své okolí.
12. Chronický únavový syndrom – Jde o zvláštní klinickou jednotku, u které není přítomna jasná patologie laboratorních markerů, nebo zobrazovacích metod. Předpokládá se významný vliv psychického ladění. Kromě únavy se objevují bolesti svalů a kloubů, neosvěžující spánek a depresivní ladění.
Diagnostika
Základem je anamnéza, která by se měla soustředit na osobní a pracovní život a kvalitu spánku. Kromě toho je nutné zjistit jakékoliv další příznaky včetně varovných známek chronických onemocnění (dušnost, otoky, bolesti, noční pocení, lymfadenomegalie, zvýšení tělesné teploty, hubnutí apod.), fyzikálně vyšetřit včetně neurologického vyšetření, změřit TK, pulz a natočit EKG. Z laboratorních náběrů lze nabrat markery funkce základních orgánových soustav, vyšetřit TSH, FW a CRP. Krevní obraz je důležitý k vyloučení anemie. Je-li přítomno některé vyvolávající onemocnění, měla by nás výše zmíněná vyšetření nasměrovat k dalšímu diagnostickému postupu.