23. Diferenciální dg. „vysoké FW“

 

Sedimentace znamená schopnost červených krvinek se shlukovat, nejde o srážení krve. Vyšetření sedimentace znamená odběr žilní krve, její smísení s citrátem sodným (zabrání srážení) a aplikaci vzorku do speciální skleněné trubičky se stupnicí délky. Obvyklé odečty provádíme za 1 a 2 hodiny. V dnešní době je u akutních stavů sedimentace vytlačována CRP a případně jinými markery (prokalcitonin), stále však má místo v diagnostice chronických zánětlivých procesů. Typická je pro ni vysoká senzitivita, ale nízká specifita.

Rychlovyšetření se provádí do trubiček se sklonem 45° a výsledky se odečítají za 7 a 10 minut, jsou ovšem velmi orientační. Normální hodnoty sedimentace jsou 6mm/hod u muže a 10mm/hod u ženy (tj. cca 6/12 muž a 10/20 žena).

Abnormální sedimentace je u mužů hodnota vyšší, než jejich věk : 2, u žen jde o číslo vyšší než (věk + 10) : 2.

 

Příčiny zvýšené FW

1. Idiopaticky zvýšená FW – Asi u 5-10% případů zvýšené sedimentace se jasná příčina zvýšení nenajde.

2. Přirozené procesy – Z přirozených procesů se sedimentace zvyšuje s rostoucím věkem a je také výrazně zvýšená v těhotenství (až 50mm/hod).

3. Infekce – U infekčních procesů je sedimentace urychlena proteiny akutní fáze a případně i zvýšenou tělesnou teplotou ve chvíli odběru. Sedimentace je zvýšena nejen u akutních infekcí, ale i u chronických infekčních procesů (infekční endokarditida, abscesy).

4. Neinfekční záněty – Podstatné zvýšení sedimentace se objevuje u řady autoimunitních a revmatických chorob v exacerbovaném stadiu. U těchto stavů bývá i zvýšené CRP, avšak relativně nízký prokalcitonin.

5. Malignity – Generalizované solidní tumory a hematologické nádory (leukémie, lymfomy) mohou způsobit výrazné zvýšení sedimentace nad 100mm/hod. Vysoká sedimentace je typická pro monoklonální gamapatie, kdy dochází k vysoké tvorbě imunoglobulinů (mnohočetný myelom, plazmocytom).

6. Nefrotický syndrom – Může způsobit velmi vysokou sedimentaci, je to dáno zvýšením relativního poměru fibrinogenu k albuminu (pokles albuminu).

7. Anemie – Sedimentace se v tomto případě zvyšuje v důsledku fyzikálních příčin, protože snížený počet erytrocytů umožňuje rychlejší klesání sedimentačních sloupečků.

 

Závěr: Zvýšenou sedimentaci musíme dát do souvislosti s klinickým stavem pacienta a přítomnými subjektivním obtížemi. V další diagnostické rozvaze může pomoci zjištění CRP, elektroforézy bílkovin a KO. Při podezření na přítomnost solidního nádoru je vhodné základní vyšetření k jeho vyloučení (gyne vyš. u ženy, urolog. vyš. u muže, RTG plic, UZ břicha apod.).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů