Drakunkulóza je parazitární infekční onemocnění, které je způsobeno některými exotickými červy. U nás se sice drakunkulóza nevyskytuje, můžeme se s ní však stále setkat na území Afriky a Asie. Dodejme nicméně, že za poslední desetiletí došlo celosvětově k dramatickému snížení počtu infikovaných.
Příčiny: Vyvolávající příčinou drakunkulózy je červ, který se jmenuje vlasovec medinský. K nejčastějšímu přenosu dochází při pití vody, která je kontaminovaná larvami tohoto parazita.
Projevy: Larvy se po spolknutí dostanou přes sliznici žaludku nebo střeva do břišní dutiny a s odstupem řady měsíců se jejich samičky (dosahující délky 5-10 centimetrů) dostávají do podkožních prostor na těle, kde se vytvářejí kožní puchýře. Po bolestivém prasknutí puchýře se objeví spodina vřídku, z níž čouhá konec samičky červa, který je schopen uvolňovat do okolí další larvy. Když se člověk s tímto kožním stádiem dostane do kontaktu s vodou, může být voda kontaminovaná parazity, což působí šíření nemoci.
Nemoc sama o sobě není nebezpečná, ale v tropickém prostředí mohou kožní vředy zvýšit riziko bakteriálních infekcí (včetně nebezpečného tetanu), které mohou proniknout narušeným kožním krytem.
Prevence: Základem prevence drakunkulózy je v ohrožených oblastech nepít vodu z neznámých zdrojů. Pokud je už člověk donucen takovou vodu pít, je nezbytné ji před požitím důkladně převařit.
Diagnostika: Diagnóza drakunkulózy je obvykle stanovena v období kožního stádia, kdy je jasně viditelný konec červa ve vznikajících rankách na kůži.
Léčba: Kožní stádium se léčí poměrně jednoduše – samička červa je navíjena okolo pevného předmětu (párátko, sirka, jiný kus dřívka) a postupně vytažena z těl pryč. Eventualitou je chirurgické odstranění červa, což je rychlejší, hygieničtější a při použití lokálních anestetik i méně bolestivé. Kromě toho je možné podávat léky proti bolesti a případně antibiotické masti jako prevence bakteriální kožní infekce.