Duphalac [Dufalak] je lék, který se řadí do skupiny projímadel (laxativ), což jsou léky proti zácpě. Hlavní účinnou složkou je laktulóza, což je synteticky vyrobený cukr (přesněji disacharid) složený z galaktózy a fruktózy.

 

Princip: Laktulóza není na rozdíl od klasických stravitelných cukrů štěpená enzymy sliznice tenkého střeva a dostává se do tlustého střeva, kde je naštěpena střevními bakteriemi. Produkty této reakce jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Důsledkem je stimulace hybnosti střeva, lehce snížená absorpce vody a okyselení prostředí střeva, které zvýší počty acidofilních bakterií. Celkovým účinkem je změkčení stolice, zvýšení četnosti stolic denně a nižší výroba amoniaku metabolizmem střevních bakterií.

 

Využití: Duphalac můžeme využít všude tam, kde si nepřejeme zácpu a tuhou stolici. Může jít o chronickou zácpu jako takovou, případně o prevenci výskytu tuhé stolice u podrážděných vnitřních hemoroidů, nebo u bolestivé řitní trhliny. Zcela zásadní je podíl laktulózy na terapii tzv. jaterní encefalopatie, což je porucha mozkových funkcí u lidí s nemocnými játry (typicky zhoršená pokročilá jaterní cirhóza), která je způsobená dusíkatými sloučeninami vstřebanými ve střevech. A právě jednou z těchto dusíkatých sloučenin je onen již výše zmíněný amoniak.

 

Podávání: Dávkování je značně individuální. Duphalac se vyrábí v podobě roztoku, běžná dávka bývá 1-3 polévkové lžíce denně. Obecně dávkujeme tak, aby pacient neměl průjem, u jaterní encefalopatie je vhodné dosáhnout 2-3 měkkých stolic denně.

 

Nevýhody: Duphalac nemá zásadní nevýhody, předávkování však může vyvolat plynatost, bolesti břicha a poměrně logicky i vznik průjmů. V takovém případě je nutné dávku snížit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů