Za normálního stavu dýcháme nosem a nikoliv ústy. Na dýchání ústy proto můžeme pohlížet jako na odchylku od normy, která není výhodná, a navíc může být důsledkem jiných onemocnění. Při dýchání nosem se vzduch lépe čistí a ohřívá než je tomu při průchodem dutinou ústní. Při dýchání ústy bývá také patrnější zápach z úst. Dýchání ústy v noci ve spánku může být také součástí syndromu spánkové apnoe.
Příčiny:
1. Překážka v nose – Je-li v nose překážka bránící průtoku vzduchu, nutí to postiženého k dýchání ústy. Takovou překážkou mohou být například nosní polypy, vychýlené nosní septum a ve vzácnějších případech lokálně rostoucí zhoubný nádor.
2. Otok sliznice nosu – K otoku sliznice dochází typicky při zánětech. Sliznice se zduřuje, tvoří se v ní hlen a to vše vede k ucpání nosu. Nemocnému pak nezbývá než se vysmrkat nebo začít dýchat ústy. K nejčastějším chorobám patří klasická infekční rýma a alergická rýma.
3. Zvětšená nosní mandle – Tato nepárová mandle se nachází v nosohltanu a v dětském věku bývá při svém zvětšení zdrojem chrápání, huhňání a dýchání pusou. Podrobnosti najdete v příslušném textu.
4. Syndrom spánkové apnoe – V tomto případě se dýchání ústy objevuje ve spánku společně s chrápáním. Je spojeno s obezitou, spánkem na zádech a pitím alkoholu před usnutím. Jde o to, že u spícího člověka se měkké patro připlácne k tvrdému patru a tím se uzavřou dýchací cesty. Člověk dýchá ústy a chvílemi dýchat přestává. Syndrom dlouhodobě neléčený vede ke zvýšení krevního tlaku a dalším komplikacím.
Diagnostika: Pacient trvale dýchající ústy by měl být vyšetřen lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který může prohlédnout pomocí zrcátek a dalších nástrojů vyšetřit horní dýchací cesty a zhodnotit přítomnost eventuálních překážek, či jiných příčin jejich neprůchodnosti.
Zdroj
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com