Echokardiografie neboli zkráceně ECHO je běžné vyšetření srdce, které může odhalit řadu anatomických i funkčních odchylek od normy a pomůže diagnostikovat celou řadu srdečních chorob.

 

Princip: Klasické ECHO vyšetření funguje na principu ultrazvuku. Lékař přejíždí ultrazvukovou sondou po hrudníku a pozoruje srdeční oddíly v různých rovinách. Může si znázornit směry toku krve a měřit velikosti srdečních síní i komor. Přesnějším vyšetřením je tzv. jícnové ECHO, kdy se pacientovi do dutiny ústní nastříká znecitlivující látka a následně se mu zavede do jícnu tenká hadička (v podstatě je to proces tak trochu podobný gastroskopii) obsahující na konci malou sondu. Tato sonda snímá srdce zevnitř – vyšetření je přesnější a výrazně lepší pro diagnostiku infekční endokarditidy.
 

Klasický echokardiograf

 

Příprava: Na vyšetření se není třeba nijak připravovat, jen na jícnové ECHO by měl jít člověk nalačno. Snáší-li pacient jícnové ECHO špatně, může dostat zklidňující injekci, po které si vyšetření ani nemusí pamatovat.

 

Význam: ECHO vyšetření informuje o anatomických i funkčních poměrech v srdci – velikost srdečních oddílů, anatomie a funkce srdečních chlopní, umožní určit pumpovací schopnost srdce a zobrazí i osrdečník. Je důležité pro zhodnocení funkčních změn při podezření na ischemickou chorobu srdeční a nezbytné pro diagnózu srdečního selhávání, chlopenních vad i jiných srdečních vad (např. Fallotova tetralogie), infekční endokarditidy, tekutiny v osrdečníku apod. ECHO je zkrátka jedním ze základních diagnostických pilířů kardiologie.

 

ProblémyObézní pacienti jsou při klasickém ECHO vyšetření obvykle hůře vyšetřitelní. Jícnové ECHO může být pro některé pacienty nepříjemné. Sice nebolí, ale může vyvolat dávivý reflex. Několik hodin po jícnovém ECHO by pacient také neměl nic jíst ani pít, protože znecitlivující látka v dutině ústní může narušit proces polykání a vdechnutí soust.

 

Výhody: ECHO srdce je dostupné a jednoduché vyšetření, které podává řadu cenných informací. Vyšetření je nebolestivé a vyšetřovaný člověk není zatížen žádným škodlivým rentgenovým zářením.


Zdroje
https://www.nhlbi.nih.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů