Elefantiáza je příznak některých chorob, naštěstí není v našich zeměpisných šířkách až tak častým nálezem. Elefantiáza se nazývá i jako syndrom sloní nohy, ale to není přesné. Sice ji nejčastěji nalezneme na končetinách, ale postihovat může prakticky všechny tkáně (ruce, genitálie, trup, krk i hlava). Podstatou elefantiázy je velké zvětšení objemu postižených tkání a to až do bizarních podob. Noha postižená elefantiázou vpadá opravdu jako sloní „noha“, má silnou kůži a je více či méně deformovaná. Elefantiáza má velký kosmetický i funkční dopad – vypadá velmi nevábně a navíc narušuje funkci postižené tkáně, v případě nohy narušuje chůzi.

 

Příčiny

1. Neinfekční lymfedém - V našich zeměpisných šířkách jde nejčastěji o chronický lymfedém části těla, což znamená poruchu odtoku mízy (lymfy) při narušení lymfatického systému. Někdy jde o důsledek vrozené poruchy vývoje lymfatických cév, jindy o poškození lymfatického systému při léčbě nádorových onemocnění.

 

2. Infekční lymfedém - V tropických oblastech vzniká elefantiáza nejčastěji na podkladě filariózy, což je parazitární onemocnění, kdy červovité filárie vnikají do lidských lymfatických cév a ucpávají je. Kromě filariózy může někdy elefantiáza vzniknout v důsledku tuberkulózy, těžkých forem lymfogranuloma venereum a lepry.

 

3. Proteův syndrom – Toto je vzácné vrozené onemocnění pojivové tkáně, které způsobí postupnou deformaci tkání. Tělo postiženého může vytvářet velmi bizarní tvary a deformace.


Zdroj
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů