Ependymom je nádor centrálního nervového systému, který se může vyskytovat v mozku a v míše. Patří do skupiny tzv. gliomů. Vzniká z tkáně známé jako ependym, která vystýlá systém mozkových komor (dutiny vyplněné mozkomíšním mokem) a kanálek procházející středem míchy. Hlavní funkcí ependymu je právě tvorba mozkomíšního moku, což umožňuje jeho cirkulaci mezi nervovou tkání a komorami.

 

Příčiny: Ve většině případů není jasná příčina vzniku ependymomu známá. Některé případy mohou být spojeny s určitým podtypem neurofibromatózy.

 

Projevy: U dětí ependymomy vznikají typicky v mozku, většinou v místě čtvrté komory mozkové. U dospělých naopak převažuje míšní lokalizace nádoru. Mozkové ependymomy poměrně často narušují tok mozkomíšního moku a vyvolávají příznaky nitrolební hypertenze (zvracení, bolesti hlavy, motání hlavy), epileptické záchvaty, poruchy chůze a případně i poruchy pamětiporuchy vědomí. V některých případech může vzniknout hydrocefalus (zvýšené množství tekutiny v mozku) se zvětšením mozkových komor, což je opět dáno poruchou odtoku mozkomíšního moku. Růstem v míše může ependymom míchu utlačovat a způsobit poruchy hybnosti a citlivosti těla zásobovaného míchou pod místem jejího útlaku. Ependymomy se mohou chovat zhoubně a šířit se po centrálním nervovém systému pomocí metastáz.

 

Diagnostika: Nádor je obvykle nalezen pomocí některé zobrazovací metody, jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance mozku nebo míchy. Není-li přítomna výrazná nitrolební hypertenze, lze provést lumbální punkci, získat mozkomíšní mok a cytologicky ho vyšetřit, protože je možné najít ve vzorku buňky nádoru.

 

Léčba: Je-li to možné, je vhodné odstranit tkáň nádoru neurochirurgickým zákrokem, jehož rozsah, rizika a případné trvalé následky závisí na přesné lokalizaci a velikosti nádoru. V některých případech se nádor ozařuje nebo se podává chemoterapie. Je-li přítomný otok mozku, pak se léčí jako v jiných případech (viz příslušný článek).

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů