Erythema chronicum migrans [erytéma chronikum migrans] neboli chronický migrující erytém je označení kožního nálezu, který úzce souvisí s infekcí známou jako Lymská borelióza.

 

Příčiny: Erythema chronicum migrans vzniká v prvním stádiu Lymské boreliózy. Toto infekční onemocnění se vyskytuje prakticky celosvětově a ani v ČR není žádnou výjimkou. Původcem jsou mikroorganizmy známé jako spirochety (Borelia burgdorferi) a jejich důležitým přenašečem je klíště.

 

Projevy: Pokud se klíště, v jehož těle jsou spirochety, přisaje na lidskou kůži, mohou se spirochety dostat do lidského organizmu a způsobit boreliózu. V místě přisátí se začne s časovým odstupem (1-30 dnů) vytvářet červená skvrna, která se pomalu rozšiřuje do okolí a její střed začíná postupně blednout. Tento migrující charakter dal skvrně již zmíněný název erythema chronicum migrans. Skvrna jiné další obtíže nedělá, nebolí a nesvědí. Erythema chronicum migrans můžeme v podstatě považovat za pozitivní věc, protože nedělá potíže a přitom včas upozorní na rozvoj boreliózy, což umožní včasné nasazení terapie. Je samozřejmě nutné si uvědomit, že erythema chronicum migrans nevzniká u všech případů boreliózy.

 

Diagnostika: Diagnózu obvykle stanovuje kožní lékař, případně infekcionista. Důležitou otázkou je, zda si postižený v posledních měsících vybavuje kousnutí klíštětem, ovšem v řadě případů si toho ani nemusí být vědom. Vyšetření může být doplněno sérologickým vyšetřením krve s nálezem protilátek proti boreliím.

 

Léčba: Základem je antibiotická terapie, která obvykle vede k rychlému ústupu kožního nálezu. Nejúčinnějším antibiotikem je v tomto případě tetracyklin a jemu příbuzné sloučeniny.

 

Zdroje
https://www.cdc.gov
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů