Ewingův [Jújingův] sarkom je vzácný nádor vyskytující se nejvíce u dětí a dospívajících. Jeho prognóza není nejlepší, a i přes jeho méně častý výskyt je dobré o něm něco vědět.
Příčiny: Důležitý je zcela jistě vrozený genetický předpoklad ke vzniku choroby, zjistilo se, že za vznikem Ewingova sarkomu je chromozomální porucha v nádorových buňkách. Nádor se tradičně řadil do skupiny rakoviny kostí, nyní se ovšem zjišťuje, že s histologickou klasifikací jeho buněk je to poněkud složitější.
Projevy: Nádor vychází z buněk kostní dřeně a typicky se objevuje v dlouhých kostech těla, v pánvi a v žebrech. Jeho nejčastějším projevem je bolest postižené kosti, v případě narušení kostní struktury se může objevit patologická zlomenina (zlomenina vzniklá i při malé působící síle). Nachází-li se postižená kost blízko povrchu těla, může být nádorová tkáň hmatná. Pokročilé formy nemoci se projevují celkovými nádorovými příznaky při metastatickém rozsevu.
Diagnostika: Při podezření na onemocnění kostí nádorovým procesem obvykle provádíme rentgen kostí. Patologická ložiska se na něm zobrazí a můžeme pak volit další vyšetřovací metody, jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance. Skelet celého těla lze vyšetřit pomocí kostní scintigrafie.
Léčba: Záleží na rozsahu nádoru. Ewingův sarkom je značně citlivý vůči chemoterapii a ozařování. Je-li to možné, provádí se chirurgické odstranění ložiska. Rozsah operace je různý a nezřídka volíme amputaci při postižení končetiny. I přes maximální možnou léčbu nemá generalizovaná forma nemoci s přítomnými metastázami dobrou prognózu.