Extrasystola znamená stah srdeční svaloviny, který je vzhledem k normálnímu pravidelnému rytmu jaksi navíc. Extrasystola vzniká předčasně, narušuje pravidelnost srdečního rytmu a většina z nás ji nijak nevnímá. Přesto mohou být četnější extrasystoly spojeny s nepříjemnými příznaky a určité informace o nich mohou být užitečné. Dodávám, že jsem si nebyl úplně jistý, kam text o extrasystolách umístit. Nakonec jsem se rozhodl pro složku „nemoci“, i když to pochopitelně není úplně šťastné rozhodnutí. Učinil jsem tak proto, že extrasystoly mohou mít své klinické projevy, protože nemusí být spojené s jiným onemocněním, a že mohou být samy o sobě léčeny.
Příčiny: Srdeční stahy se objevují na základě vzniku elektrických vzruchů, které mají původ v tzv. sinoatriálním uzlu (více viz převodní systém srdeční), což je skupina buněk v pravé srdeční síni. Při extrasystole vzniká vzruch předčasně v jiném místě srdce a odtud se šíří. Podle toho, ve kterém místě srdečního svalu extrasystola vzniká, rozlišujeme extrasystoly síňové a komorové. Oba typy extrasystol se mohou vyskytovat i u zcela zdravých jedinců.
Četnější výskyt extrasystol se může objevit u poruch vnitřního prostředí (např. odchylky hladiny krevních iontů - například nízká i vysoká hladina draslíku), u zvýšené funkce štítné žlázy, při zvýšené teplotě a vlivem různých léků a drog (některá antidepresiva, digoxin, kofein, kokain apod.).
Musíme myslet na to, že četné komorové extrasystoly mohou souviset s přítomností srdečních poruch a onemocnění, jako jsou ischemická choroba srdeční, srdeční selhávání a kardiomyopatie. V takovém případě se zvyšuje riziko vzniku nebezpečných arytmií, jako jsou komorové tachykardie a komorové fibrilace, které mohou způsobit náhlou srdeční smrt.
Projevy: Extrasystoly občas vznikají prakticky u každého z nás a většina lidí je nijak nevnímá. Někdy mohou být pociťovány jako nepříjemné nepravidelné stahy srdce a někteří lidé popisují četnější extrasystoly jako bušení srdce.
Diagnostika: Přítomnost extrasystol a jejich typ může být určen pomocí EKG (pod odkazy najdete EKG texty o síňových a komorových extrasystolách). Dlouhodobější záznam je možný pomocí tzv. EKG holteru. V případě podezření na onemocnění srdce, které s extrasystolami souvisí je možné provést echokardiografické vyšetření, které nám dá základní informace o funkci srdce a jeho chlopní. Součástí základního vyšetření při výskytu četnějších extrasystol by mělo být vyšetření krevních minerálů a hladiny hormonů štítné žlázy.
Léčba: Ve většině případů není třeba náhodně zjištěné extrasystoly nijak léčit. Pokud způsobují nepříjemné příznaky, lze zvážit některé léky ze skupiny antiarytmik, jejichž cílem je eliminace extrasystol a zpravidelnění rytmu. Obvykle je první volbou podskupina beta-blokátorů. U pacienta s potvrzeným vážnějším srdečním onemocněním a výskytem velmi četných komorových extrasystol může být zvážena implantace ICD k prevenci náhlé srdeční smrti.
Zdroje
https://www.cardiosecur.com
https://www.medicinenet.com