Fibráty jsou poměrně často předepisovanou skupinou léků, které slouží ke snižování vysoké hladiny tuků a cholesterolu.

 

Princip: Fibráty účinkují na specifické receptory, čímž usnadňují rozklad tukových částic a jejich odstraňování z krevního řečiště. Kromě toho fibráty lehce zvyšují koncentraci "dobrého" HDL cholesterolu a snižují koncentraci "zlého" LDL cholesterolu.

 

Využití: Z výše uvedeného jistě vyplývá, že základní indikací nasazení fibrátů jsou stavy se zvýšenou koncentrací tuků a cholesterolu v krvi, přičemž zvýšená hladina tuků dominuje. Fibráty množství tuků v krvi snižují a tím snižují riziko rozvoje aterosklerózy a ischemické nemoci srdeční a jejich komplikací. Pokud dominuje zvýšená hladina cholesterolu, či pokud má pacient již rozvinutou  ischemickou chorobu srdeční, pak dáváme přednost nasazení statinů. Fibrát může být u těchto nemocných nasazen tehdy, když pacient statiny netoleruje, nebo je nesmí užívat (například kvůli těžké statinové myopatii v minulosti).

 

Účinné látky: V ČR se používají prakticky jen léky obsahující účinnou sloučeninu fenofibrát (např. léky Apo-Feno, Febira, Fenofix, Fortilip, Lipanthyl, Lipohexal a Suprelip) a ciprofibrát (lék Lipanor).

 

Nevýhody: Fibráty nemívají závažné vedlejší účinky, nicméně si řada lidí po jejich nasazení stěžuje na trávicí obtíže charakteru nechutenství a průjmu nebo naopak zácpy. Vzácněji byly popisovány situace jako zvýšení jaterních testů, vznik žlučových kamenů a akutní zánět slinivky břišní.


Zdroje
https://www.drugs.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů